Impact of covid-19 on selected African stock markets
COVID-19'un seçili Afrika borsaları üzerindeki etkisi
- Tez No: 685713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEN KOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
COVID-19, vakalar, ölümler, hisse senedi fiyatları, eşbütünleşme Turkish Summary : Çalışma, COVID-19'un seçilen ülkelerin Afrika borsaları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçladı. Çalışmada analiz edilen hisse senedi endeksleri Güney Afrika için FTSE 30, Nijerya için NGSE 30, Mısır için EGX 30 ve Kenya için NSE 20'dir. Çalışma, Ocak 2020'den Aralık 2020'ye kadar haftalık bir veri aralığında seçilen ülkelerdeki büyük borsaların hisse senedi endekslerini kullandı. Hisse senedi endeksleri, COVID-19 vakalarının sayısı ve COVID-19 ölümlerinin sayısı arasındaki ilişki, ARDL modeli, VECM ve Granger nedensellik testleri kullanılarak. Bulgular, COVID vakalarının yalnızca salgının başlangıcında ilgili piyasaların hisse senedi fiyatlarını etkilediğini gösterdi. Ancak, Afrika ülkelerindeki borsalar üzerinde uzun vadede veya kısa vadede önemli bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the impact of COVID-19 on the selected African stock markets. The stock indices analyzed in the study are FTSE 30 for South Africa, NGSE 30 for Nigeria, EGX 30 for Egypt and NSE 20 for Kenya. The study used stock indices of the major stock markets in selected countries in a weekly data range from January 2020 to December 2020. The relationship between the stock indices, the number of COVID-19 cases and the number of COVID-19 deaths are analyzed by using ARDL model, VECM and Granger causality tests. Findings showed that the COVID cases only influenced the stock prices of the respective markets at the beginning of the pandemic. However, they have no significant effect on the stock markets in African countries in the long-run or short-run.