Hipokrom mikrositer anemili çocuklarda talasemi minör ile demir eksikliği anemisi ayırıcı tanısında eritrosit indekslerinin rolü
The role of erythrocyte indices in the differential diagnosis of thalassemia minor and iron deficiency anemia in children with hypochromic microcytic anemia
- Tez No: 685747
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILMAZ KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Demir eksikliği anemisi (DEA) ve beta talasemi minör (BTM), hipokrom mikrositer anemilerin (HMA) büyük kısmını oluşturmaktadır. Çalışmamızda her merkezde çalışılabilen ve kolaylıkla ulaşılabilen tam kan sayımı tetkikindeki bulgulardan hesaplanan eritrosit indekslerinin [Ehsani indeksi, England ve Fraser indeksi, Green ve King indeksi (G&K), Mentzer indeksi (Mİ), eritrosit sayısı, eritrosit dağılım genişliği, eritrosit dağılım genişliği indeksi (RDWİ), Ricerca indeksi, Serdar indeksi, Shine ve Lal indeksi, Sirdah indeksi, Srivastava indeksi], DEA ile BTM ayırıcı tanısındaki rolleri araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2018 - Ocak 2020 yılları arasında çocuk polikliniğine başvuran olgulardan 1444'ının en az bir tam kan sayımı tetkiklinde HMA (yaşa göre hemoglobin, ortalama eritrosit hacmi ve ortalama eritrosit hemoglobini < yaş ve cinsiyet için ortalama değer – 2 standart sapma) mevcuttu. Demir eksikliği tanısı için serum ferritin düzeyinin
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Iron deficiency anemia (IDA) and beta thalassemia minor (BTM) are the most common forms of hypochromic microcytic anemia (HMA). In our study, the role of erythrocyte indices [Ehsani index, England and Fraser index, Green and King index (G&K), Mentzer index (MI), red blood cell count, red cell distribution width, red cell distribution width index (RDWI), Ricerca index, Serdar index, Shine and Lal index, Sirdah index and Srivastava index] in the differential diagnosis of IDA and BTM was investigated. These indices can be calculated from data of erythrocytes in complete blood count testing which can be studied and accessed easily in every center. MATERIALS AND METHODS: There were altogether 1444 children who were admitted to the pediatric outpatient clinic between January 2018 and January 2020 and had at least one complete blood count testing compatible with HMA (defined as a hemoglobin, mean corpuscular volume and mean corpuscular hemoglobin level < mean level fo age and sex – 2 standard deviations). Iron deficiency was defined as a serum ferritin level