Savunma sistemlerinde test efor tahminlenmesi
Test effort estimation for defense systems
- Tez No: 685760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ERÇELEBİ AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Savunma projelerinde en temel sorunlardan biri projelerin büyüklüğünün ölçülmesi ve efor, maliyet tahminidir. Efor tahmini, yalnızca geliştirme faaliyetlerinin eforunu kapsamamaktadır, aynı zamanda test faaliyetlerini de kapsamaktadır. Yazılım geliştirme döngüsü için belirlenmiş efor tahmin yöntemleri olmasına rağmen, test faaliyetleri için efor tahmini genellikle kabaca tahmin edilmektedir. Bu nedenle, gerçek proje eforu, yanlış test eforu tahmini nedeniyle beklenenden daha uzun sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, seçilen yazılım test ölçütlerini kullanarak test eforunu tahmin etmek için yeni bir yöntem önermektir. Bu seçilen yazılım test ölçütleri, önceki yazılım test efor tahmini yapan yöntemlerde göz ardı edilen ölçütlerdir. Bu amaçla, CMMI Seviye-3 sertifikalı bir savunma sanayi firmasının tamamlanmış 15 yazılım projesi incelenmiştir. Gerekli ölçütlerin seçimi için istatistiksel p-değeri kullanılmıştır. Yazılım test eforu ve yazılım test ölçütleri arasındaki ilişkiyi bulabilmek için Adımsal Doğrusal Regresyon Analizi (Stepwise Linear Regression Analysis) uygulanmıştır.Bu amaçla Minitab istatistik aracı kullanılmış ve bir yöntem önermek için Birisi Dışarıda Çapraz Doğrulama tekniği (Leave One Out Cross Validation-LOOCV) uygulanmıştır. Deneysel çalışmanın sonuçları, önerilen metodun Pred(0,25) ve Pred(0,30) değerlerinin 0,867' ye eşit olduğunu göstermektedir. Bu değerler, önerilen yöntemin test efor tahminlemesi için kabul edilebilir sonuçlar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental problems in defense projects is measuring the size of the projects and cost and effort estimation. The effort estimation does not only covers the implementation effort but also testing activities. Although there are established effort estimation methods for software implementation cycle, effort for test phase is generally roughly estimated. Therefore the actual project effort gets longer than expected due to inaccurate test effort estimation.The aim of this study is to propose a new method for estimating testing effort using selected software testing metrics. These selected software testing metrics are the metrics which have been ignored in the previous software test effort estimation methods. For this purpose, 15 completed software projects of a CMMI Level-3 certified defense industry company have been analyzed. Statistical p-value was used for the selection of required metrics. Stepwise linear regression analysis is used to select necessary software testing metrics. For this purpose Minitab statistical tool was used and leave one out cross validation technique was applied to propose a method. The results of the empirical study show that the proposed method provides Pred (0,25) and Pred (0,30) are equal to 0,867. We obtained plausible results and showed that these metrics are also important in software test effort estimation of the proposed method.