Shigeo Fukuda monografisi ve elektronik yayın prototipi
Shigeo Fukuda monography and electronic publication prototype
- Tez No: 685849
- Danışmanlar: PROF. SİNAN NİYAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez eser çalışması Japon Grafik Tasarımcı Shigeo Fukuda'nın MSGSÜ Grafik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin fiziksel arşivinde bulunan 51 adet orijinal afişini referans alarak ve Fukuda hakkında yazılmış tüm biyografilerden yola çıkarak hazırlanmış bir monografi denemesidir. Çalışma, tasarımcının“söz ve üretim alanını (müelliflik/authorship)”okuma önerisinde bulunarak araştırmanın bütününü tek bir doküman üzerinde toplayıp tüm veriyi elektronik yayın halinde tasarlayıp sunmayı amaçlamaktadır. Monografi çalışması ana hatlarıyla şu soruların yanıtlarını aramaktadır: Görsel iletişim dilinde“İllüzyon”,“ Oyun”ve“Mekân”olgularından yararlanan Shigeo Fukuda bu üç olguyla görsel dil repertuarını yıllar içinde nasıl oluşturdu? Bu üç olguyu görsellik üzerinden nasıl görünür kıldı? Daha açık ifadesiyle,“İllüzyon”,“Oyun”ve“Mekân”olguları Shigeo Fukuda'nın görsel iletişim dilinde hangi görsel öğelerle görünürlük kazandı? MSGSÜ Grafik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde kayıtlı bulunan Shigeo Fukuda'nın 51 afişi üzerinden yapılan incelemede Fukuda'nın görsel dil repertuarının, renk, piktogram, fotoğraf, imkansız figür (çelişkili uzay), kontrastlık, geometrik ve ritim ögeleri üzerine kimlik kazandığı görülmektedir. Bu çalışma, Shigeo Fukuda Monografisi ve Elektronik Yayın Prototipi'ndeki gibi veriyi toplama, işleme ve tasarlama yönteminin özellikle MSGSÜ Grafik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi fiziksel arşivinde bulunan diğer tasarımcılar hakkında da uygulanabilir ve sürdürülebilir olması önemsenerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work centres upon to the 51 original posters of Japanese Graphic Designer Shigeo Fukuda in the physical archive of MSGSU Graphic Design Application and Research Center and with biographies based on Fukuda's professional career, productions and academic life. The work aims to collect the whole of the research on a single document and to design and present all the data in the electronic publication by suggesting to read Japanese designer's word and production field. The monograph study seeks answers to the following questions: Using the phenomena of“Illusion”,“Play”, and“Space”in the language of visual communication, how did Shigeo Fukuda create his visual language repertoire with these three phenomena over the years? How did he make these three phenomena visible through visuality? To put it more clearly, with which visual elements did the phenomena of“Illusion”,“Play”, and“Space”become visible in Shigeo Fukuda's visual communication language? In the examination of 51 posters of Shigeo Fukuda, archived at MSGSU Graphic Design Application and Research Center, it is seen that Fukuda's repertoire of visual language gained identity on color, pictogram, photography, impossible figure (contradictory space), contrast, geometric and rhythm elements. This work has been prepared by considering that the method of collecting, processing and designing data, as in Shigeo Fukuda Monography and Electronic Publication Prototype, is applicable and sustainable for other designers in the physical archive of MSGSU Graphic Design Application and Research Center.