Yazılı basında Suriyeli göçmenlere yönelik nefret söylemi: Emani al Rahmun cinayeti örneği
Hate speech against Syrian migrants in the printed media: The case of Emani al Rahmun murder
  1. Tez No: 685887
  2. Yazar: BEYZANUR SAADET YAŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
15 Mart 2011 tarihinde Suriye'de başlayan halk hareketinin ardından gösterilerin devlet şiddetiyle acımasızca bastırılmasının ardından yüzbinlerce kişi yaşadığı yerleri terk ederek değişik ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Suriye'den göç etmek zorunda kalan dört milyona yakın mülteci Türkiye'ye sığındı. Doğal olarak kısa sürede böylesi büyük bir oranda yaşanan mülteci akını toplumda yeni etkiler ve tartışmaların ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Suriyeli göçmenlere karşı farklı kesimlerin aldığı tutum ve yaklaşımlar, Türkiye'de son birkaç yıldır en hızlı yükselen kutuplaşma meselelerinden biridir. Bu çalışmada, haber medyasındaki temsillerin ve kullanılan dilin toplumsal değer ve tutumlarla ilişkisinden yola çıkılarak, yazılı basındaki Suriyeli temsilinin, nefret söylemi bağlamında, nasıl çerçevelendiğinin ortaya konulması amaçlanır. Çalışmada, Emani Al-Rahmun adında Suriyeli hamile bir kadının, 2017 yılında Sakarya'da bebeğiyle birlikte öldürülmesi olayı üzerinden bir söylem analizi yapılmıştır. Söylem analizi için, hükümet politikalarına yaklaşımları çerçevesinde iki zıt kutuptan ikişer gazete olarak Yeni Şafak, Yeni Akit, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri seçilmiştir. Bu gazetelerde yapılan haber analiz çalışmasının sonucuna göre, gazetelerde Suriyelilere dair haberler temel olarak iki farklı şekilde çerçevelenmektedir. Bu yaklaşımlardan biri AK Parti hükümetinin Suriye meselesine dair söylemini takip eden, ensar ve muhacir kavramlarının merkeze konulduğu, dini terminolojiye sık referans verildiği bir çerçevelendirme biçimidir. Diğeri ise, iktidarın Suriyeli göçmenler meselesine ilişkin söylemine ve politikasına muhalif bir tutumun temel alındığı bir çerçevelendirme biçimidir. Bu çalışmada ilgili gazetelerin iktidara yaklaşım biçimlerinin ve politik duruşlarının, Suriyeli göçmenlere dair haberlerinde nasıl yansıdığı ve doğrudan etki ettiği ortaya konmuştur. Öyle ki, haberlerde yer alan ötekileştirici, ayrıştırıcı, ırkçı söylemler, yazılı basında Suriyelilere yönelik nefret söylemin kayda değer bir sorun olduğu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Hundreds of thousands of people had to leave their homeland and immigrate to other countries, following the brutal suppression of the state violence after the popular movement that started in Syria on 15 March 2011. Forced to migrate from Syrian about four million refugees fled to Turkey. Naturally, this refugee influx, which has been experienced in a short time, has caused new effects and discussions in the society. The stance and approaches taken by different sectors against Syrian immigrant is one of the fastest rising polarization issues last few years in Turkey. In this study, based on the relationship between the representations, language used in the news media and social values and attitudes it is aimed to reveal how the representation of Syrian in the print media is framed in the context of hate speech. In the study, a discourse analysis was carried out on the murder of a Syrian pregnant woman named Emani Al-Rahmun in Sakarya in 2017 with her baby. For discourse analysis, four newspapers from two opposite sides were chosen as Yeni şafak, Yeni akit, Cumhuriyet and Sözcü within the framework of their approach to government policies. According to the results of the news analysis study carried out in these newspapers, news about Syrians are basically framed in two different ways. One of these approaches is a form of framing that follows the AK Party government's discourse on the Syrian issue where the concepts of ensar and immigrant are placed at the center, and religious terminology is frequently referred. In this study, it was revealed how the approaches and political stances of the relevant newspapers to the government reflect and directly affect their news on Syrian immigrants. Such that, the marginalizing, separating and racist discourses in the news have revealed that hate speech towards Syrians is an important problem in the print media.