Factors behind achieving the full benefits of agile project management in scrum framework- a case study
Scrum çerçevesinde çevik proje yönetiminin tam faydalarına ulaşmanın arkasındaki faktörler- vaka çalışması
- Tez No: 685888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çevik proje yönetimi metodolojisi, yazılım geliştirme projelerinde kullanılan proje yönetimi metodolojileri arasında önemli ölçüde artan popülaritesi ile öne çıkıyor. Çevik yaklaşımda kullanılabilecek birçok çerçeve vardır. Çevik metodoloji ve çerçeveler projeye başarılı bir şekilde uygulandığında değişen öncelikleri yönetmek, artan proje görünürlüğü, artan verimlilik, artan ekip morali, erken ve öngörülebilir teslimat, azaltılmış proje riski, yazılım sürdürülebilirliği ve kalitesi, dağıtılmış ekipleri yönetme yeteneği ve proje maliyetini azaltma becerisi gibi önemli faydalar sağlar. (Digital.ai 2020, s. 10). Scrum, çevik proje yönetiminin tüm avantajlarından yararlanmak için karmaşık yazılım geliştirme projelerinde tercih edilen çevik proje yönetimi çerçevelerinden biridir. Scrum çerçevesi, etkili ekip iş birliği ile yinelemeli bir yaklaşım sunar ve müşterileri proje aşamalarına dâhil ederek ve onlardan sık sık geri bildirim alarak daha yüksek müşteri memnuniyetini hedefler. Scrum'ın kendi eserleri, etkinlikleri ve takım rolleri vardır. Kısacası kendi dinamikleri vardır. Bazı projeler bu dinamikleri başarılı bir şekilde uyarlayıp faydalarına ulaşabilirken, bazıları da farklı noktalarda buna ayak uyduramayabilir. Bu çalışmanın amacı, yazılım geliştirme süreçlerini yönetmek için scrum çerçevesini kullanan uluslararası bir telekomünikasyon şirketinin dört farklı araştırma ve geliştirme projesinden otuz yedi yazılım geliştirme profesyoneli üzerinde bir vaka çalışması yapmak ve scrum çerçevesi özelinde çevik proje yönetiminin tüm faydalarına ulaşmanın arkasındaki faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma, scrum çerçevesi için varsayımsal başarı faktörleri önermekte ve bu faktörleri bir ay boyunca proje ekipleri üzerinde kapalı uçlu görüşme soruları ve yazarın yerinde incelemeleri ile doğrulamaktadır. Bu çalışmanın bir diğer hedeflenen amacı, bu varsayımsal başarı faktörlerinin yazılım geliştirme profesyonellerinin yıl bazında tecrübesi ve scrum çerçevesindeki yeterlilikleriyle ilişkilerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Agile project management methodology stands out with its' considerably increased popularity among project management methodologies used in software development projects. There are many frameworks that can be used to utilize agile approach. When agile methodology and frameworks are successfully adopted to the project, it brings out considerable benefits like managing changing priorities, increased project visibility, increased productivity, increased team morale, early and predictable delivery, reduced project risk, business and IT alignment, software maintainability and quality, ability to manage distributed teams and reduced project cost (Digital.ai 2020, pg. 10). Scrum is one of the agile project management frameworks, which is favored on complex software development projects to achieve the full benefits of agile project management. Scrum framework offers an iterative approach with effective team collaboration and aims higher customer satisfaction by involving customers to the project phases and by getting frequent feedbacks from them. Scrum has its' own artifacts, events and team roles. In brief, it has its own dynamics. Some projects may successfully adapt these dynamics and achieve its benefits, while others may not keep up with it at some points. The aim of this study is to bring out factors behind achieving the full benefits of agile project management specifically in scrum framework by conducting a case study on thirty-seven software development professionals from four different research and development projects of an international telecommunication company, which are using scrum framework for managing software development processes. This paper proposes hypothetical success factors for scrum framework and validates these factors by evaluating them on project teams for a month with close-ended interview questions and with author's observations on project teams. Another targeted aim of this study is to find out these hypothetical success factors relations with the software development professionals' years of experiences and proficiency on scrum framework.