Evsel çamaşır yıkama sonucu oluşan mikroplastik ve mikrolif oluşumunun değerlendirilmesi
Evaluation of microplastic and microfiber formation as a result of domestic laundry washing
- Tez No: 685896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİ AYDIN, DR. SUNA ÖZDEN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde en önemli kirlilik problemlerinden biri olan mikroplastikler, ülkemiz kaynakları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Mikroplastikler, çok sayıda çevresel ortamda bulunmaları ve salınımlarının giderek artması dolayısıyla, kaynaklarının belirlenmesi ve oluşumlarının en aza düşürülmesi için iyi takip edilmesi gereken bileşenlerdendir. Bu çalışma, Tekirdağ ilinde, farklı kompozisyonlardaki tekstil ürünlerinin çamaşır makinesinde yıkanması ile atıksuya deşarj edilen mikroplastik ve mikrolif miktarının deney çalışmaları ile belirlenmesini ve yıllar boyunca bu mikroplastikler ve mikroliflerin birikiminin, dinamik model kapsamında, hassasiyet analizi ile değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Deney çalışmalarında, çamaşır makinesi giderinden toplanan atıksu, farklı boyutlarda filtrelerden geçirilerek, filtrede tutulan mikroplastikler ve mikroliflerin ağırlıkları tespit edilmiştir. Daha sonra dinamik sistem modeli kurularak, mikroplastikler ve mikroliflerin 2017-2030 yılları arasında birikimi, bölgesel nüfus dinamikleri ve toplumsal davranışlar da dikkate alınarak, bir stok-akış diyagramı üzerinde incelenmiştir. Literatür taraması ve anket çalışması, model için veri teşkil etmiştir. Modelin simülasyonu ve deney çalışmalarından elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, kullanılan 200 µm, 100 µm, 50µm, 5µm filtreler içinde verimliliği en yüksek olanın, 200µm filtre olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra model simulasyon sonuçlarına göre mikroplastik-mikrolif kirlilik birikiminin belirlenen zaman aralığında 30-200 ton arasında olacağı tahmin edilmektedir. Bu değer aralığının, deney çalışmaları ve de karakteristik özellikleri benzer olan farklı bölgelerde yapılan çalışmaların sonuçları ile tutarlılık gösterdiği görülmüştür. Buna göre çamaşır makinelerine takılacak bir aparat ile mikroplastik-mikrolif salınımını azaltıcı girişimlerin bu kirliliğin azaltılmasında etkili olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microplastics, one of the most important pollution problems today, pose a great threat to our country's resources. Microplastics are among the components that must be monitored closely in order to determine their sources and to minimise their formation as their presence in many natural environments and their emissions are increasing. This study aims to determine the amount of microplastics and microfibers discharged into wastewater by washing textile products with different compositions in a washing machine in Tekirdağ province by experimental studies and to evaluate the accumulation of these microplastics and microfibers over the years by sensitivity analysis within the scope of dynamic model. In the experimental studies, the wastewater collected from the washing machine drain was passed through filters of different sizes. The dried filters were imaged with a light microscope and the weights of the microplastics and microfibers held in the filter were determined. Then, by building a dynamic system model, the accumulation of microplastics and microfibers between 2017 and 2030 was examined on a stock-flow diagram, taking into account regional population dynamics and social behaviour. The literature review and questionnaire study provided data for the model. The results obtained from the simulation of the model and experimental studies were compared and examined. As a result of this study, it was determined that the 200µm filter has the highest efficiency among the 200 µm, 100 µm, 50µm, 5µm filters used. In addition, according to the model simulation results, it is estimated that the microplastics-microfibers accumulation will be in the range of 30-200 tonnes/year in the specified period. It has been specified that this range of values is consistent with the results of experimental studies and the studies conducted in different regions with similar characteristics. Accordingly, it has been concluded that attempts to reduce microplastics-microfibers release with an apparatus to be attached to washing machines will be effective in reducing this pollution.