Factors behind mobile application success and top motivational elements that increase user engagement and retention
Mobil uygulama başarısının ardındaki faktörler ve kullanıcı bağlılığı ve dönüşümünü artıran motivasyonel unsurlar
  1. Tez No: 685903
  2. Yazar: AZMİ RUTKAY BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kullanıcı bağlılığı ve yüksek dönüşüm oranları, yüksek gelirle birlikte gelir. Sorun şu ki, piyasadaki artan uygulama sayısı, kullanıcılara diğer benzer uygulamaları denemek için uygulamaları bırakma seçeneği sunmuştur. Bu, gelirde düşüşe neden olur. Bu çalışmanın amacı ve önemi, mobil uygulama dünyasında oyunlaştırma ve insan motivasyonu üzerine yapılan diğer çalışmaların bulgu ve yönergelerinin pratikteki yansımalarını incelemektir. Çalışmanın sonuçlarına göre, LTV veya Kullanıcı Başına Gelir, kullanılan motivasyon unsurları ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. Motivasyon, bir kullanıcının daha fazla katılımını ve sadakatini sağlar, katılım ve sadakat zevk sağlar ve kullanıcılardan daha yüksek uygulama derecelendirmesine işaret eder. Daha yüksek derecelendirme, daha yüksek zevk ve daha yüksek motivasyon, kullanıcı başına daha yüksek LTV'ye işaret eder. Gelirle ilgili sonuçların yanı sıra, tüm Fitness ve Meditasyon uygulamaları bir motivasyon unsuru olarak Gelişim ve Başarıya odaklanır. Özellikle İlerleme Çubuğu, Adım Adım Kullanıcı Eğitim, Anında Geri Bildirim ve Kişiselleştirme ve Görsel Hikaye Anlatma burada en çok kullanılan öğelerdir. Bu sonuç, bu uygulama kategorilerinde daha fazla uygulama geliştiricisi için bir rehber sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Loyalty and high engagement rates come with high revenue (Anita Pansari & V. Kumar, 2016). The problem is, increasing number of applications on the market gave users a choice of abandoning applications to give other similar apps a try. This causes a decrease in revenue. The purpose and importance of this study is to examine the practical reflection of the findings and guidelines of other studies on gamification and human motivation in the world of mobile applications. Finding the top motivational elements for app success by deduction and revealing the factors that increase the engagement rates and motivation of the users to spend more time using the app and spend more money for the extra features constitute the scope of this study. According to the results of the study, LTV or Revenue Per User is positively correlated with used motivational elements. Motivation provides more engagement and loyalty of a user, engagement and loyalty provides pleasure and it points higher app ratings from users. Higher ratings, higher pleasure and higher motivation points higher LTV per user. Besides the revenue related results, all the Fitness and Meditation apps focus on Development & Accomplishment as a motivation element. Especially Progress Bar, Step by Step Overlay Tutorial, Instant Feedback and Personalization and Visual Storytelling are most used elements there. This result may provide a guidance for further app developers in these app categories.