Mobil ticaret ve pazarlama uygulamaları
- Tez No: 113708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIRCOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Mobil ticaret, yakın gelecekte iş yapma modellerini ciddi biçimde değiştirecek bir kavram olarak görülmektedir. Özellikle son yıllarda elektronik iş kavramının gelişim sürecinde olgunlaşmaya başlaması ve elektronik ticarete yönelik birçok uygulamanın başarılı biçimde hayata geçirilmiş olması, teknolojik platformlara olan bakışı oldukça pozitif kılmaktadır. Gerek işletmelerin süreçlerinde gerekse çalışanların iş yapış biçimlerinde her geçen gün biraz daha kendini hissettiren mobilite gereksinimi, mevcut süreçlerin bir kısmının mobil şebekeler üzerinden gerçekleştirilmesine yönelik önemli çabaların ortaya koyulmasına zemin hazırlamaktadır. Bu tezin ilk bölümünde mobil ticarete giden süreç içerisinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişim süreci ve mobil ticarete zemin hazırlayan öncü uygulamalar incelenmektedir. Bu uygulamaların yanı sıra mobil ticaretin etkin kılınmasına yönelik altyapı teknolojileri ve diğer yardımcı unsurlar da bu bölüm içerisinde ele alınmıştır. İkinci bölümde, mobil ticarete yönelik uygulamaların fonksiyonel bir analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz çerçevesinde günümüzde hayata geçmiş veya yakın gelecekte belli faktörlerin gerçeklenmesi ile birlikte kullanıma girecek uygulamalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, mobil ticaretin, işletmelerin klasik pazarlama yaklaşımları dışında benimsemesi ve uygulaması gereken yaklaşımlar ortaya koyulmuştur. Bu bölümde ayrıca, mobilitenin çok önemli değer kattığı reklamcılık ve konuma bağlı hizmetler ve izinli pazarlama yöntemlerini incelenmiştir. Uygulamaya yönelik dördüncü bölümde, mobil uygulamalar açısından en zengin ve olgunlaşmış pazar olan Japonya pazarı ve bu pazarın lider operatörü NTT DoCoMo'nun stratejileri ve i-mode platformunun özellikleri irdelenerek Türkiye pazarına yönelik bulgular elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Mobile commerce is considered as an important factor that will effect todays business models of the enteprises. As electronic business concept getting matured by time and as many electronic commerce applications achieve success, the approaches of the enteprises to the technologic solutions is becoming positive. Mobility is an emerging need for both end users and business processes. This need is the main driver behind the efforts made for allowing some of these processes flow over the mobile networks. The first chapter of the thesis is considering the developement of the processes and preliminary applications driving the mobile commerce concept. Besides, the infrastructure technologies that are realizing the mobile commerce are analyzed. The second chapter is focusing on analyzing the mobile commerce applications. Some of those applications are implemented today and some of the applications wiil be available as soon as the network infrastracture becomes sufficient. The third chapter of the thesis is considering the new marketing concepts that should be performed in the mobile age. This section is focusing on mobile advertising, location based services and permission marketing. The last chapter of the thesis is aiming to get some clues from the leading Japanese market, getting some lessons from the strategies of NTT DoCoMo and getting inspiration from the successful application platform, i-mode.