0-6 aylık bebeği olan annelerin emzirme konusundaki tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of mothers with 0-6 months baby on breastfeeding
- Tez No: 685936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Şırnak ili Silopi ilçesinde yaşayan 0-6 Aylık Bebeği Olan Annelerin Emzirme Konusundaki Tutumlarının Değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni, ölçek izinleri ve araştırmanın yürütüleceği kurumdan ve katılımcılardan izin alındı. Araştırmanın örneklemini Şırnak İli Silopi İlçesinde yaşayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 235 kişi oluşturdu. Araştırmanın verileri“Veri Toplama Formu”ve“Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği ”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 (Statistical Package of Social Sciences for Windows) istatistik paket programı kullanıldı. Çalışmaya katılan annelerin çoğunluğu %34.9'unun 31 ile 45 yaş arasında, %33.2'sinin okur-yazar, %88.5'inin herhangi bir işte çalışmadığı, %72.8'inin geniş ailede yaşadığı, %64.3'ünün ilçede ikamet ettiği, 50.6'sının ekonomisinin gelir gidere eşit olduğu, %91.1'inin sağlık problemi olmadığı, bebeklerin yarısından fazlasının kız olduğu, bebeklerin %52.8'in yaşının 0 ile 3 aylık arasında değiştiği, %46.4'ünün şuan ki vücut ağırlığının 6010 ile 9700 gr arasında değiştiği ve %69.4'ünün normal doğumla dünyaya geldiği belirlendi. Annelerin emzirmeye yönelik tutumları değerlendirildiğinde, çoğunun bebeklerini emzirdiği, ancak formül süt takviyesi de yapmak zorunda kaldıkları belirlendi. Annelerin formül süt verme nedenlerinin yetersiz anne sütü ve gebelik oluşumu olduğunu belirtmişlerdir. Annelerin yeterli sütü olmadığı, bu nedenle bebeklerine yaklaşık 3 ay boyunca çoğunlukla sadece anne sütü verdikleri belirlendi. Annelerin bebeklerini doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirdikleri belirlendi. Ayrıca, annelerin meme başı çökmesi ve meme uçlarının çatlaması nedeniyle bebeği memeye bağlayamama sorunu yaşadıkları, emzirme eğitimi almadıkları ve emzirme tekniklerinde yapılan yanlışlar, yeterli süt üretemedikleri ve yaşamın ilk günlerinde bebeklerine mama verdiklerini ifade ettiler. Ayrıca emzirirken çoğunlukla aile büyüklerinden destek alma istemleri ile yanlış bilgi ve tutumları sergiledikleri gözlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to evaluate the Attitudes of Mothers with 0-6 Months-Old Babies, living in Silopi, Şırnak, towards Breastfeeding. Ethics committee permission, scale permissions, and permission from the institution and participants were obtained before starting the research. The sample of the study consisted of 235 people living in Silopi District of Şırnak Province and voluntarily agreed to participate in the study. The data of the study were collected by face-to-face interview method using the“Data Collection Form”and the“Breastfeeding Attitude Evaluation Scale”. SPSS 25.0 (Statistical Package of Social Sciences for Windows) statistical package program was used in the analysis of the data obtained in the study. It was determined that The majority of the mothers participating in the study were 34.9% between the ages of 31 and 45, 33.2% were literate, 88.5% did not work in any job, 72.8% lived in an extended family, 64.3% resided in the district, 50.6% economy is equal to income and expenditure, 91.1% have no health problems, more than half of the babies are girls, 52.8% of the babies are between 0 and 3 months old, 46.4% have a birth weight between 6010 and 9700 g, and 69.4% of babys she was born by normal birth. When the mothers' attitudes towards breastfeeding were evaluated, it was determined that most of them breastfed their babies, but they also had to supplement with formula. The mothers stated that the reasons for giving formula were insufficient breast milk and the occurrence of pregnancy. It was determined that the mothers did not have enough milk, therefore they mostly gave only breast milk to their babies for about 3 months. It was determined that mothers breastfed their babies within the first hour after birth. In addition, it was determined that the mothers had the problem of not being able to attach the baby to the breast due to nipple collapse and cracked nipples, lack of breastfeeding education and mistakes made in breastfeeding techniques, that they did not produce enough milk, and that they supplemented with formula in the first days of life. In addition, it was observed that they mostly demanded support from family elders and exhibited false information and attitudes while breastfeeding.