Şeyh Mehmet Es-Sükûnî'nin na'tının edebî açıdan incelenmesi
A literary study in the prophet's poem by Sheikh Mehmed Al-Sükûni
- Tez No: 685984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FARUK ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma h. 1103 doğumlu Mehmed b. Muharrem Efendi'nin kaleme aldığı na'tın edebi tahlili hakkındadır. Şair Mudurnuludur ve Gelibolu'da yaşamıştır. Çalışma bir mukaddime, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Mukaddime Arap şiirinin önemine dair mülahazaları içermektedir ve bu kısımda çalışmanın yöntemine değinilmiştir. Girişte şairin hayatından bahsedilmiş ve kasidenin ona aidiyeti tespit edilmiştir. Birinci bölüm kaside metni ve tafsilatına dairdir. İkinci bölüm ise kasidenin lafzî - mânevî tezyin sanatlarını ihtiva eden bedî'î; istiare, mecaz ve teşbih gibi beyânî yönlerine ve emir-nehiy, nida ve istifham gibi meânî ilmini ilgilendiren üslüplarına ayrılmıştır. Ayrıca bu bölümde kasidenin edebî ve sanatsal inceliklerinden bahsedilmiştir. Son kısımda da şairin kasidede kullandığı kelimelerin tadat edildiği sözlükler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about the literary analysis of the na't written by Mehmed b.Muharrem Efendi (b.1103). The poet is Mudurnulu and lived in Gallipoli. The study consists of an introduction, introduction and three parts. The Muqaddimah includes considerations about the importance of Arabic poetry and the method of the study is mentioned in this section. In the introduction, the life of the poet is mentioned and the belonging of the ode to him has been determined. The first part is about the text of the eulogy and its details. The second part is bedi'i, which includes the literal and spiritual ornamental arts of the eulogy; It is devoted to its declarative aspects such as metaphor, metaphor, and simile, and its styles, such as emir-nehiy, supplication, and istifham, which concern the science of meaning. In addition, in this section, the literary and artistic subtleties of the eulogy are mentioned. In the last part, there are dictionaries in which the words used by the poet in the ode are tasted.