Yatarak tedavi gören kanser hastalarinda umutsuzluk ve sosyal destek düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level of despair and social support in cancer patients receiving inpatient treatment
- Tez No: 686193
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma medikal onkoloji servisinde yatarak tedavi gören kanser hastalarında umutsuzluk ve sosyal destek düzeyinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Medikal Onkoloji Servisinde 1 Ocak 2020- 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yatarak tedavi gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 114 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ”kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, lojistik regresyon ve korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Hastaların çoğunluğu erkek, yaş ortalamaları 56,82 ±5,42'dir. Hastaların sosyal destek puan ortalaması 60,72 ±2,07 ve umutsuzluk puan ortalaması ise 5,78±0,35 olarak bulunmuştur. Sosyal destek puanı erkek hastalarda, 65 yaş ve üzeri olan, bekâr, gelir durumu iyi olmayan, yalnız yaşayan hastalarda daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Umutsuzluk puanı ise, erkek hastalarda, 31-45 yaş aralığında olan, bekâr, gelir durumu kötü olan birinci evre kanser hastalarında yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmada hastaların algılanan sosyal destek düzeyleri ile umutsuzluk düzeyleri arasında negatif yönde, zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and cross-sectional type to hopelessness, perceived social support of hospitalized patients with cancer hospitalized in the oncology ward. The sample of the study consisted of 114 patients who were hospitalized in İnönü University Turgut Özal Medical Center Medical Oncology Service from January 1, 2020 to October 31, 2020 and agreed to participate in the interview. The data of the study were collected through social face-to-face interviews with“Patient Information Form”,“Beck Hopelessness Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”. Data were analyzed with statistics, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, logistic regression and current test. The majority of the patients were male, with a mean age of 56.82 ±5.42 years. The mean social support score of the patients was 60.72 ±2.07 and the mean hopelessness score was 5.78±0.35. It was determined that the social support score was lower in male patients, 65 years of age and older, single, low income, living alone. The hopelessness score, on the other hand, was found to be higher in male patients, in the age range of 31-45 years, in unmarried, low-income, first-stage cancer patients. In the study, it was found that there was a negative, weakly significant relationship between the patients' perceived social support levels and their hopelessness levels.