Gebelere verilen doğuma hazırlık eğitiminin kaygı ve prenatal bağlanma düzeyine etkisi
The effect of prenatal attachment training on pregnancy and prenatal attachment level
- Tez No: 686192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DURAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, gebelere verilen doğuma hazırlık eğitiminin kaygı ve prenatal bağlanma düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, 03 Şubat-30 Temmuz 2020 tarihleri arasında Bilecik Devlet Hastanesi Gebe Okulu ve Gebe Polikliniğine başvuran gebeler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 80 gebe (40 gebe deney, 40 gebe kontrol) oluşturmuştur. Deney grubundaki gebelere birer hafta ara ile toplam dört oturumda doğuma hazırlık eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki gebelere ise rutin gebe izlemi dışında herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (D-SKE) ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare analizi, bağımlı gruplarda t testi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted in order to determine the effects of preliminary education given to pregnants on anxiety and prenatal attachment levels. The procedure was carried out among the pregnant women who applied to Bilecik State Hospital Pregnancy School and Pregnancy Polyclinic between 3rd February and 30th July, 2020. The sample of the study consisted of 80 pregnant women (40 pregnant in experiment, 40 pregnant in control group) selected by simple random sampling method. Preliminary education for childbirth was provided to the pregnant women in the experimental group in four sessions one week apart. No attempt was made for those in the control group except for routine pregnancy follow-up. Research data were collected using a Personal Information Form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and Prenatal Attachment Inventory (PAI). Chi-square analysis, t test for dependent and independent groups were used in evaluating the data.