Effects of local heating on formability of advanced high strength steel in U-bending operation
Gelişmiş yüksek mukavemetli çeliğin U- bükümünde bölgesel ısıtmanın şekillendirilebilirliğe etkileri
- Tez No: 686216
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çelik endüstrisinde, son zamanlarda ortaya çıkan düşük sünekliğe sahip martenzitik yapı çeliği olan ve sac bükme işleminde ana endişe olarak kabul edilen yüksek mukavemetli yeni çelik kaliteleri geliştirilmektedir. Gerçekten de, bükülmüş parçaların uygulanması geniş ölçüde değiştiğinden, bükme yıllar içinde kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Yine de, çoğu demirli ve demirsiz metallerin bükülmüş şekillerini elde etmek için benzer bükme teknikleri kullanılır. Bu çalışmada, martensitik çeliği bükme bölgesini ısıtmak, kalıpta bükmek ve sonra havada soğutmak suretiyle bükme tekniğini geliştirmek için geliştirilmiş bir yöntem tanıtılmıştır. 2 mm kalınlığındaki MS1500 levhasını RT ile 750°C arasında değişen sıcaklıklarda U şeklinde bükmek için deneylerle bir sonlu eleman modeli oluşturulmuş ve doğrulanmıştır. Levhada optimum sıcaklık dağılımı elde edildi, ancak sıcaklık artışı ile martenzit ayrışma yüzdesi arttı, bükülme bölgesinin sertliğinde azalma ile sonuçlandı. Benzer şekilde, bükülme yükü ve geri yaylanma, bükülme sıcaklığından büyük ölçüde etkilenmiştir. Son olarak, geri esnemeyi, maksimum yükü ve hasarı tahmin etmek için yerleşik FEM kullanılarak 1, 1.5 ve 2 mm kalınlığındaki levhalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
New grades of steel with high strength are being developed within the steel industry, of which, the steel of martensitic structure that has come to light recently with low ductility that is considered as the main concern in sheet bending operation. Indeed, bending has been researched extensively over the years since the application of bent parts varies widely. Yet, similar bending techniques are used to obtain the bent shapes of most ferrous and non-ferrous metals. In this study, a developed method was introduced to enhance the technique for bending the martensitic steel by heating the bending zone, bending in die, then cooling in air. A finite element model was built and validated by experiments to bend a sheet of MS1500 with a thickness of 2 mm into U shape at temperatures ranged from RT to 750°C. Optimal temperature distribution in the sheet was achieved, however, the percentage of martensite decomposing was increased with the temperature elevation resulted in decreases in the hardness of the bending zone. Likewise, the bending load and the springback were highly impacted by the bending temperature. Lastly, sheets with thicknesses of 1, 1.5, and 2 mm were studied using the built FEM to predict the springback, maximum load, and damage.