Ortaöğretim öğrencilerinin spor ürünü kullanımında marka tercih nedenlerinin incelenmesi
Research of reasons for brand preference in HiGH school students' use of sports products
  1. Tez No: 686298
  2. Yazar: EMRAH ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL YURTSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ortaöğretim öğrencilerinin, spor ürünü kullanımında markayı tercih etme nedenlerinin, incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada cinsiyet, spor yapma durumu, ikametgâh, okul türü ve markaya atfedilen önem açısından, marka tercih nedenleri araştırılmış, demografik açıdan farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Marka tercih nedenleri, demografik özelliklere göre farklılık ve benzerlikler açısından değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Yozgat ilinde bulunan ortaöğretim seviyesindeki 628 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde, katılımcıların demografik özellikleri hakkında bilgi elde etmek için 5 soru sorulmuştur. Anketin ikinci bölümünde ise, Tozoğlu (2009) tarafından geliştirilen ''Markayı Tercih Etme Nedenleri'' isimli, 23 maddeden oluşan anket uygulanmıştır. Çalışmada betimsel tarama yöntemi uygulanmış, verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada, spor ürünü kullanan ortaöğretim öğrencilerinin demografik özelliklerine göre marka tercih nedenleri arasında farklılıklar olduğu bulunmuştur. Çalışmanın, spor ürünü kullanımında marka tercih nedenlerinin neler olduğu konusunda literatüre ve spor endüstrisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the reasons of secondary school students preferring the brand in the use of sports products. In the study, the reasons for brand preference were investigated in terms of gender, sports status, residence, type of school and the importance attributed to the brand, and demographic differences were tried to be revealed. The reasons for brand preference were evaluated in terms of differences and similarities according to demographic characteristics. The study group of this research consists of 628 secondary school students in Yozgat. A questionnaire was applied to collect data in the study. In the first part of the questionnaire, 5 questions were asked to obtain information about the demographic characteristics of the participants. In the second part of the questionnaire, a questionnaire consisting of 23 items called“Reasons for Preferring the Brand”developed by Tozoğlu (2009) was applied. In the study, descriptive scanning method was applied and SPSS 25.0 package program was used for data analysis. In the study, it was found that there were differences between the reasons for brand preference according to the demographic characteristics of secondary school students using sports products. It is thought that the study will contribute to the literature and the sports industry about the reasons for brand preference in the use of sports products.