NOVEL APPROACHES IN DEA-BASED MULTI-CRITERIA DECISION MAKING AND THEIR APPLICATIONS
VERİ ZARFLAMA ANALİZİ TEMELLİ ÇOK ÖLÇÜTLÜ KARAR VERME YAKLAŞIMINDA YENİ MODEL ÖNERİLERİ VE UYGULAMALARI
- Tez No: 686309
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERTUĞRUL KARSAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezde iyileştirilmiş ayırt etme gücü ve ölçütler için gerçekçi ağırlık dağılımı sağlayan ortak ağırlıklı veri zarflama analizi (VZA) temelli karar verme modelleri önerilmektir. Bu tezde geliştirilen yaklaşımlar, karar problemlerinde birden çok girdinin yanı sıra birden çok çıktıyı da dikkate almaktadır. Bununla birlikte önerilen matematiksel programlama modelleri, kesin ve/veya kesin olmayan veri mevcut olduğunda uygulanabilmektedir. Önerilen ilk ortak ağırlıklı VZA temelli karar verme yaklaşımında, Karsak ve Ahiska (2007) tarafından geliştirilen, birden çok girdiyi ve birden çok çıktıyı göz önünde bulunduran ortak ağırlıklı çok ölçütlü karar verme (ÇÖKV) modelini iyileştiren yeni iki aşamalı matematiksel programlama prosedürü önerilmektedir. Geliştirilen modelin uygulaması, ekonomik ve finansal performans değerlendirmesini amaçlayan iki vaka çalışması ile sağlanmaktadır. Önerilen ikinci ortak ağırlıklı VZA temelli karar verme yaklaşımı, ilk sırada geliştirilen karar yaklaşımına kesin olmayan verinin dahil edilmesini amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, daha önceki araştırma makalelerinde geliştirilen diğer yaklaşımların uygulanmasıyla elde edilenlerle karşılaştırılmaktadır. Ayrıca geliştirilen modelin uygulamasına yönelik olarak, yabancı bir ülkeye çalışmaya gidecek bir kişi için en uygun ülkeyi belirlemeye odaklanan bir vaka çalışması da verilmektedir. Üçüncü olarak, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde yer alan ölçütleri dikkate alarak ülkeleri sıralayan kalite fonksiyonu yayılımı ve VZA temelli bütünleşik grup karar verme yaklaşımı sunulmaktadır. Önerilen yaklaşımın uygulamasında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından ortaya konan sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında yer alan on ölçütü dikkate alarak Latin Amerika ülkelerinin performans değerlendirmesini amaçlayan bir vaka çalışması sunulmaktadır. Geliştirilen yaklaşımların karşılaştırmalı avantajları kapsamlı bir şekilde irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents common weight data envelopment analysis (DEA)-based decision making frameworks to provide common assessment with enhanced discriminating power and improved weight dispersion. The developed methodologies consider multiple inputs as well as outputs, and proposed mathematical programming models are applicable when crisp and/or imprecise data are present. The first proposed common weight DEA-based decision framework that includes multiple inputs and multiple outputs is a novel mathematical programming approach that improves the common weight model developed by Karsak and Ahiska (2007). The robustness of the developed model is illustrated by two case studies that aim to provide economic and financial performance assessment. The second proposed common weight DEA-based decision framework aims to incorporate imprecise data into the initially developed decision approach. Three illustrations from the relevant literature are provided to demonstrate the robustness of the proposed methodology, and ranking results are compared with those of other approaches developed in earlier research papers. A case study, which focuses on identifying the most desirable country to work for an expatriate, is presented as well. The third proposed quality function deployment integrated DEA-based decision framework presents an integrated group decision making approach that ranks countries by considering ten attributes that are included in sustainable development goals (SDGs) set by United Nations Development Program (UNDP). The robustness of the proposed approach is shown via a case study that aims to rank Latin American countries considering ten criteria that are included in SDGs presented by UNDP. Comparative advantages of the developed approaches are thoroughly analyzed.