Nonalkolik steatohepatit hastalarının retrospektif onuncu yıl değerlendirmesi
Retrospective tenth year evaluation of patients with nonalcoholic steatohepatitis
- Tez No: 686308
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIYICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızın amacı karaciğer biyopsisi yapılıp nonalkolik steatohepatit (NASH) tanısı koyulan ve gastroenteroloji polikliniğinde takibe alınan hastaların; tanı anından itibaren 10 yıllık süreçte takipleri yapılarak tanı anı ve onuncu yıl karşılaştırmalı değerlendirmesinin yapılması, NASH varlığında belirtilen klinik ve laboratuvar parametreleri eşliğinde hastaların onuncu yıl üst batın ultrasonografileri de yapılarak siroza ilerleme, hepatosellüler kanser gelişmesi, mortalite üzerine etkilerinin incelenmesi, hastalığın takibinde kullanılacak klinik parametrelerin belirlenmesi, hastalığın seyrinde etkili olabilecek değişken laboratuvar parametrelerinin tespit edilmesidir. Bu çalışmada; Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde Ocak 2004 – Ocak 2020 tarihleri arasında karaciğer biyopsisi yapılarak NASH tanısı almış 18 yaş üstü hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuar ve görüntüleme tetkikleri, patoloji raporları, tanı ve tedavileri retrospektif olarak incelendi. Yapılan karaciğer biyopsisi ile tanı almış hastaların 10 yıllık takip süreçlerinde hastaların tanı anı ve onuncu yıl verileri karşılaştırıldı. Varolan komorbid hastalıklar değerlendirildi ve en sık olarak %85,20 (n=23) oranında en sık olarak diyabet varlığı gözlendi. Tanı anı ve 10 yıl sonundaki AST ve ALT ölçümleri incelendiğinde anlamlı farklılık mevcuttu. 10 yıllık takip sonundaki ölçümlerde AST (p=0,017) ve ALT (p=0,002) değerlerinde düşüş gözlendi. Komorbid hastalık olarak diyabet varlığı ve laboratuvar parametresi olarak AST ve ALT değerlerinin düzeyi hastalığın takibinde hastalık gidişatını belirlemek için klinik pratiğimize katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the patients with nonalcoholic steatohepatitis (NASH) who were diagnosed 10 years ago in terms of survival and clinical and laboratory parameters that may be effective in the course of the disease. In this study; demographic and clinical characteristics, laboratory and imaging tests, pathology reports and treatment modalities of patients over the age of 18 who were diagnosed with NASH by performing liver biopsy at Uludağ University Health Application and Research Center between January 2004 and January 2020 were retrospectively analyzed. The data at the time of diagnosis and the tenth year were compared. Existing comorbid diseases were evaluated. Diabetes was the most common comorbidity and observed in 85.20% (n=23) of the patients included in the study. There were significant difference in AST and ALT levels. A decrease was observed in the AST (p=0.017) and ALT (p=0.002) values at the end of the 10-year follow-up. It is concluded that the presence of diabetes as a comorbid disease and the AST and ALT values as laboratory parameters will contribute to our clinical practice to determine the course of the disease in the follow-up of the disease.