Yaşlılıkta sosyal dışlanma
Social exclusion in old age
- Tez No: 686325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÇAĞLAR KURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde yaşlı nüfus hem dünyada hem de ülkemizde hızla artmaktadır. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde yaşlı nüfusun önemli oranda arttığı ve çok uzun olmayan bir süre de nüfus içinde hatırı sayılır bir orana ulaşacağı öngörülmektedir. Toplumsal değişim ve gelişim aile kurumu da etkilemiştir. Geleneksek aile kurumunun yıkılmasıyla beraber yaşlılıkta bir sorun olarak gündeme gelmiştir. Buna bağlı olarak ortaya çıkan en önemli problemlerden biri yaşlı nüfusun toplumla olan bütünleşmesinin zayıflaması ve sosyal dışlanma durumudur. Yaşlıların yaşadığı sosyal dışlanma olgusu önemli toplumsal sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu bakımdan bu tezde yaşlılar ile sosyal dışlanma arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Yaşlıların ve toplumun bu problemden nasıl etkilendiği ve bu problemin çözümünde ne gibi önlemler alınıp nasıl çalışmalar yapılabileceği konusunda çeşitli görüşler ortaya konmuştur. Bu araştırma metodolojik olarak nitel araştırma özelliği taşımaktadır. Konu ile ilgili veri toplamak için derinlemesine görüşme metodu kullanılmıştır. Araştırmada 23 kişiden oluşan bir araştırma grubu kullanılmıştır. Bu kişilerle gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilecek görüşmelerde elde edilecek verilerin yanında, bu alanda yazılmış bilimsel yazıların literatür taraması yapılarak teorik bilgilere de yer verilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The elderly population is increasing rapidly both in the world and in our country. In our country, which has a very young population, it is foreseen that the elderly population will increase significantly and will reach a considerable rate within the population in a very long period of time. One of the most important problems is the weakening of the integration of the elderly population with the society and the state of social exclusion. The phenomenon of social exclusion experienced by the elderly brings along important social problems. In this respect, it will be very important to show the relationship between the elderly and social exclusion in this thesis, how the elderly and the society are affected by this problem and what kind of measures can be taken in the solution of this problem. This research has methodological qualitative research feature. In-depth interview method will be used to collect data on the subject. It is planned to use a research group consisting of approximately thirty people. In addition to the data to be obtained on the basis of volunteerism with these individuals, scientific articles written in this field are aimed to be included in the literature and also to include theoretical knowledge.