Pandemi (COVID-19) sürecinde bireylerin sağlık davranışına ilişkin sosyolojik bir bakış
A sociological perspective on the health behaviour of individuals during the pandemic (COVID-19) process
- Tez No: 686326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÇAĞLAR KURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya tarihinde günümüze kadar geniş coğrafyaları etkileyen pek çok salgın hastalık yaşanmıştır. Bu salgın hastalıkların bazıları pandemiye yol açmış, toplumlar üzerinde ciddi etkileri olmuş ve önemli değişimler yaratmışlardır. Covid-19 virüsünün yol açtığı pandemi ise bu güne kadar görülenler içinde en geniş coğrafyayı etkileyen ve en yıkıcı etkiye sahip olanıdır denilebilir. Kısa sürede neredeyse tüm dünyaya yayılan ve ortaya çıktığı andan itibaren tüm dünyanın neredeyse en önemli gündemi ve problemi haline gelen Covid-19 salgını, tüm dünyada ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlarda önemli değişim ve dönüşümler yaratmıştır. Hastalıklar sadece bireylerin fizyolojik yapılarını etkilemezler. Hastalık, biyolojik olduğu kadar bireylerin psikolojik ve sosyal yaşamları üzerinde de oldukça etkilidir. Bu bağlamda Covid-19 salgını tüm dünyada bireylerin davranışları üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Ancak önemli etkisinin sağlık davranışı üzerinde olduğu söylenebilir. Özellikle pandemi sürecinde toplumsal sağlığın oluşması açısından bireylerin sağlık davranışları önem kazanmaktadır. Bu bakımdan Covid-19 pandemisinde de bireylerin sağlık davranışları, pandeminin sona ermesinde oldukça önemli bir etkendir. Sağlık davranışları, bireylerin sağlıklı kalmak, sağlığını korumak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına yapmış oldukları tüm davranışlardır. Bu çalışmanın amacı, pandemi sürecinde bireylerin sağlık davranışlarını sosyolojik bakış açısıyla analiz etmektir. Nitel araştırma yöntemine göre tasarlanan bu çalışmada veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of the World, there have been many epidemics affecting large geographies until today. Some of these epidemics have led to pandemics, have had serious effects on societies and have created significant changes. It can be said that the pandemic caused by the Covid-19 virus is the one that affects the widest geography and has the most destructive effect among those seen so far. The Covid-19 epidemic, which spread almost all over the World in a short time and became almost the most important agenda and problem of the whole World from the moment it emerged, has created important changes and transformation in economic, political, social and cultural field all over the World. Diseases do not only affect the physiological structures of individuals. The disease is highyl effective on the psychological and social lives of individuals as well as biological. In this context, the Covid-19 epidemic has had significant effects on the behaviour of individuals all over the World. However, it can be said that it has an important effect on health behaviour. Especially, during the pandemics process, the health, behaviours of individuals gain importance in terms of the formation of social health. In this respect, the health behaviours of individuals in the Covid-19 pandemic are very important factor in the end of the pandemic. Health behaviours are all behaviours that individuals do in order to stay healthy, protect their health and lead a healthy life. The aim of this study, which was designed according to the qualitative research method, interview technique was used as a data collection tool.