Aydın vilayetinde redif teşkilatının kuruluşu ve gelişimi (1867-1913)
The establishment and development of redif corps in Aydın province (1867-1913)
  1. Tez No: 686339
  2. Yazar: ÖZGE MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Osmanlı Padişahı Sultan II. Mahmud döneminde, modern devletlerde olduğu gibi vatandaşlara askerlik yükümlülüğü getiren yeni örgütlenmede, asker sayısının artırılması ve İstanbul dışındaki bölgelerin güvenliğinin sağlanması önemli bir sorun haline gelmiştir. Hem ülkenin ihtiyaç duyduğu sayıda askeri hazır tutmak hem de devlete ekonomik yük olmasını önlemek amacıyla, 1834 yılında“Redif-i Asâkir-i Mansûre”teşkilatı kurulmuştur. Aydın Vilayeti'nin kurulduğu 1867 yılı ile redif teşkilatının kaldırıldığı 1913 yılı arasındaki süreci esas alan çalışmada, gerek ülke içinde asayişin sağlanması gerekse savaşlarda nizamiye birliklerinin takviye edilmesinde çok önemli görevler üstlenen ancak Balkan Savaşlarındaki başarısızlıkları nedeniyle kaldırılan redif teşkilatının, Aydın Vilayeti özelindeki örgütlenme süreci incelenecektir. Kazalarda oluşturulan redif birlikleri ve Osmanlı Devleti genelindeki redif örgütlenmesine ilişkin çalışmalar olmasına rağmen, idari anlamda vilayet teşkilatı içerisindeki redif örgütlenmesini esas alan bir çalışma bulunmamaktadır. Hazırladığımız tez çalışmasının amacı, hem redif teşkilatı ile vilayet örgütlenmesi arasındaki bağı ortaya koymak hem de Aydın Vilayeti bölgesine ilişkin yapılacak olan yerel tarih çalışmalarına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
During the period of the Ottoman Sultan Mahmud II, increasing the number of soldiers and ensuring the security of regions outside of Istanbul has become an critical problem in the new organization that charge smilitary service obligations on citizens rather as in modern states. The“Redif-i Asâkir-i Mansûre”organization was established in 1834 in order to keep the number of soldiers that the country needs ready and to prevent an economic burden on the state. Based on th estudy between the establishment of Aydın province in 1867 and the year 1913 when the Redif organization was abolished, the organizational process of the Redif Organization, which was abolished owing to the failures of the Balkan Wars, which played a very significant role both in maintaining order and safety of the community in the country and in boosting there gularity units in wars, will be examined. Although there are courses related to Redif unions formed in the towns and the redif organization throughout the Ottoman State, there is no study based on the Redif organization within the provincial organization in administrative terms. The purpose of the study we prepared is to revealthe link between both Redif offices and the Provincial organization and to contribute to local history studies to be conducted related to Aydın Province of the region.