Çalışan evli kadınların pandemi sürecinde iş-aile yaşamı dengesinin değerlendirilmesi
Assessment of work-family life balance of working married women in during Covid-19 pandemic
- Tez No: 686340
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma; çalışan evli kadınların pandemi sürecinde iş ve aile yaşamı arasındaki dengeyi ortaya koymak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan, tamsayım ve amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 325 çalışan evli kadın ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. 32-40 yaş aralığındaki kadınların 31 ve daha küçük yaştaki ve 41 ve daha büyük yaştaki kadınlara; lise mezunlarının üniversite ve lisansüstü mezunlarına kıyasla aile yaşamının iş yaşamı ve iş yaşamının aile yaşamı üzerinde daha fazla etkili olduğuna; evli ve çocuğu olmayanların bu durum üzerinde en az etkili olduğuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ailede bakıma muhtaç/bakım verilen engeli ya da yaşlı olma durumunun, aile-iş ve iş-aile yaşamı üzerinde etkili olmadığı belirtilmiştir. 41 ve daha büyük yaştaki kadınların iş ve aile çatışmasını yönetme özyeterlikleri en yüksektir. İş ve aile çatışmasını yönetme özyeterliği çocuk sahibi olma durumuna göre, çocuğu olmayan kadınlar en yüksek hissetmektedirler. Mesleğe göre incelendiğinde; psikologların iş ve aile çatışmasını yönetme özyeterliklerinin en yüksek; sosyal hizmet uzmanlarının ise aile ve iş çatışmasını yönetme özyeterliklerinin en yüksek çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out to reveal the balance between work and family life in the pandemic process of working married women. The study was conducted with 325 married women working under the Social Services Department of Istanbul Metropolitan Municipality, selected by integer and purposeful sampling method. Descriptive statistics, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used in the analysis of the data. Women in the 32-40 age range aged, 31 and younger and women aged 41 and older; high school graduates, college graduates and master graduate family life work life, family life and work life is more effected; ıt has been found that woman married and without children have the least impact this status. In addition, it has been stated that the disability or elderly status of the family in need of care/care does not affect family-work and work-family life. Women ages 41 and older have the highest self-esteem for managing work and family conflict. Self-determination to manage work and family conflict according to the state of having children, women who do not have children are highest; self-determination to manage family and work conflict feel are highest. When examined by profession, it was determined that psychologists had the highest self-sufficiency in managing work and family conflict, and social workers had the highest self-sufficiency in managing family and work conflict.