Synthetic aperture radar (SAR) imaing and SAR data classification
Yapay açıklıklı radar (SAR) görüntüleme ve SAR veri sınıflandırması
  1. Tez No: 686374
  2. Yazar: AHMED RABBAA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sentetik Açıklık Radarı (SAR), çok çeşitli alanlarda etkin bir şekilde kullanılan bir teknoloji olduğundan, hem SAR görüntü oluşturma hem de SAR Otomatik Hedef Tanıma (ATR) önemli araştırma konularındadır. Bu tezde ilk olarak yapay hedef profillerinden SAR ham verisi oluşturulmuştur. Bazı deneyler bu yapay veri üzerinde yapılmıştır. Daha sonra ise MSTAR gerçek veri kümesi üzerinde otomatik hedef tanımlama deneyleri yapılmıştır. Bu amaçla ilk once hedef resimleri elde edilmiş ve aşağı örnekleme ile hedef resimleri standart boyuta indirgenmiştir. Standart boyuttaki 2 boyutlu SAR hedef görüntüleri 1 boyutlu vektörlere dönüştürülmüş ve bu 1 boyutlu vektörlere temel bileşen analizi uygulanmıştır. Temel bileşen analizi sonucunda ilk 80 temel bileşen alınarak hedef tanıma deneylerinde kullanılmıştır. Hedef tanıma algoritmaları olarak doğrusal destek vektör makinesi (SVM), Radyal Temel Fonksiyon SVM ve K En Yakın Komşu (K-NN) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic Aperture Radar (SAR) is a technology that is used effectively in a wide variety of fields therefore SAR image generation and Automatic Target Recognition (ATR) are important research topics. In this thesis, first SAR raw data was generated from synthetic target profiles. Some experiments have been conducted on this synthetic data. Then, automatic target recognition experiments were conducted on the MSTAR real data set. For this purpose, first, target pictures were obtained and target pictures were reduced to standard size with down sampling. Standard size 2D SAR target images were transformed into 1D vectors and principal component analysis was applied to these 1 dimensional vectors. As a result of the principal component analysis, the first 80 basic components were taken and used in target recognition experiments. Linear support vector machine (SVM), Radial Basic Function SVM and K Nearest Neighbor (K-NN) are used as target recognition algorithms.