Havayollarında doğrudan maliyetlerin analizi ve hesaplanması, otomatik maliyet hesaplamasını sağlayacak bir uygulama
Analysis and calculation of direct costs in airlines,an application that will provide automatic cost calculation
- Tez No: 686375
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Havayolu taşımacılığı günümüzde önem arz eden hizmetlerden biri olmuştur. Yüksek rekabet altındaki havayolu işletmeleri, kârlılıklarını korumaya çalışırken son dönemde ortaya çıkan pandemi kriziyle zor günler geçirmektedirler. Pandemi krizinin beraberinde getirdiği finansal sorunlar ile havayollarında iflaslar başlamıştır. Ancak finansal olarak doğru hamle yapan havayolları devamlılıklarını sürdürebilmektedir. ICAO ve IATA yaptığı analizlerle bu krizin havayollarına etkisinin en az 5 yıl süreceğini belirtmiştir. Bu kriz ortamında tur operatörlerine gelen arz-talep düştüğü için piyasada en uygun ve hızlı uçuş teklifi veren havayollarına yönelmeler başlamıştır. Çalışmanın amacı yolcu başı maliyetlerin en doğru ve hızlı bir şekilde hesaplanmasının alınacak kararlar üzerindeki etkisini okuyucuya göstermektir. Yüksek olan taşımacılık maliyetlerini mümkün olan en düşük seviyeye çekmek için yapılması gereken hamlelerin neler olduğu, hızlı ve hatasız maliyet çalışması yapmak için yapılması gerekenler konusunda öneriler sunmaktır. Otomatik maliyet hesaplamayı sağlayacak bir uygulamayı sektörün kullanımına sunmanın yanı sıra akademik literatürde bulunan maliyet kalemlerinin yüzdelik oranlarının sektördeki maliyetler ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Airline transportation has been one of the most important services today. Highly competitive airline companies are having a hard time with the pandemic crisis that emerged recently while trying to maintain their profitability. With the financial problems brought along by the pandemic crisis, airline bankruptcies have started. However, airlines that make the right financial moves can continue their continuity. ICAO and IATA have stated with their analysis that the impact of this crisis on airlines will last at least 5 years. As the supply and demand for tour operators decreased in this crisis environment, they started to tend towards airlines that offer the most suitable and fast flights in the market. The aim of the study is to show the reader the effect of the most accurate and fast calculation of the costs per passenger on the decisions to be made. It is to offer suggestions on what the moves are to be made to reduce the high transportation costs to the lowest possible level and what needs to be done to make a fast and error-free cost study. In addition to presenting an application that will provide automatic cost calculation for the use of the industry, it is to compare the percentage rates of cost items in the acedemic literature with the cost in the sector.