Oylum Höyük Erken ve Orta Demir Çağı seramiği
The Early and Middle Iron Age pottery from Oylum Höyük
- Tez No: 686461
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 707
Özet
Kilis ili, Kuzey Suriye sınırında yer alan Oylum Höyük, Geç Kalkolitik Çağ'dan Roma Dönemi'ne kadar kesintisiz bir yerleşim stratigrafisi gösterir. Oylum Höyük'te ele geçen Demir Çağı seramiği merkezde Erken Demir Çağı, Orta Demir Çağı ve Geç Demir Çağı boyunca kesintisiz bir DÇ yerleşimine işaret eder. Oylum Höyük EDÇ ve ODÇ seramiği hem Doğu Akdeniz hem de Orta Fırat Bölgeleri seramik gelenekleri ile bilgiler vermektedir. EDÇ'de bu bölgelerdeki yerleşimlerin az olması ve bu dönemde höyükte çeşitli seramik türlerinin bulunuyor olması bakımından EDÇ seramiği ayrı bir önem arz etmektedir. Özellikle merkezde çokça miktarda ele geçen GH IIIC ve GK IIIC tipi kaplar ile Kuzeybatı Anadolu Gri Seramiği ve El Yapımı Perdahlı Seramik türlerinin varlığı“Deniz Kavimleri”kültürü hakkında önemli yeni bilgiler sunmaktadır. Bu dönemde Geç Tunç Çağı seramik gelenekleri ile devamlılıkların saptanması EDÇ boyunca kültürel sürekliliğe işaret etmektedir. EDÇ'de Doğu Akdeniz bölgesi ile yakın temaslar gösteren malzeme kültürü ODÇ ile birlikte değişmeye başlar. ODÇ'de Doğu Akdeniz malzeme kültürü hala devam ediyor olmakla birlikte, Orta Fırat ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile benzerlik daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
Oylum Höyük, located at Northern Syrian border of Kilis Province, shows interrupted stratigraphy from Late Chalcolithic to Roman periods. The pottery of Iron Age points continuous Iron Age occupation during Early Iron Age, Middle Iron Age and Late Iron Age. EIA and MIA pottery of Oylum Höyük give informations about pottery traditions of both Eastern Mediterranean and Middle Euphrates Regions. EIA pottery is particularly important due to lack of settlements during EIA and occurance of plentiful pottery wares of the mound during this period. Especially, large amounts of LH IIIC and LC IIIC pottery types and occurance of Northwestern Anatolian Grey Ware and Handmade Burnished Ware gives new important sights of“Sea Peoples”culture. The continuity of Late Bronze Age pottery traditions points to cultural lastingness. Material culture which shows close relations with Eastern Mediterranean during EIA starts to change with MIA. During MIA, similarities with Middle Euphrates and Southeastern Anatolian Regions are more obvious while Eastern Mediterranean culture continues.