Geometriksel bir form olarak dairenin yazı ile birlikte resim yüzeyi üzerinde ilişkilendirilmesi
As a geometrical form, associating the circle with the writing on the picture surface
  1. Tez No: 686469
  2. Yazar: HATUN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AZİZOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geçmişten itibaren birçok toplum yaşantıları boyunca farklı yollarla iletişime geçmişler ve bu iletişim şekli işaret ve motifler yoluyla olmuştur. Bu işaret ve motifler bazı topumlar için bir temsiliyet haline gelmiştir. Kimi zaman bu motifler bir şeyi temsil etmiş kimi zaman kendiliğinden gelişen bir şekil olarak yer bulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Dairenin yazı ile birlikte ilişkisini kullanarak farklı bir resimsel yorum oluşturmaktır. Çalışmanın oluşturulma sürecinde nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup; makale, tez, internet, dergi ve kitap gibi kaynaklardan literatür taraması yapılmıştır. Daire ve yazı ilişkisi, Batı ve Türk resmi bağlamında çeşitli sanatçılar ve dönemler üzerinden incelenmiştir. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmuş, birinci bölümde tezin amaç, önem, problem durumu gibi konulara değinilmiş, ikinci bölümünde kavramsal çerçeve ile ilgili araştırmalar yapılmış, üçüncü bölümde Türk resmi ve Batı resmi açısından daire ve yazı kullanımları analiz edilmiş, dördüncü bölümde ise tez kapsamında yapılan uygulamalar ve çözümlemelerine yer verilmiştir. Son bölümde ise çalışma kapsamında ortaya çıkan sonuçlara değinilmiştir. Uygulamalara başlangıç sürecinde yuvarlak teneke kutular ve onların üzerindeki renk, yazı ve dairesel unsurlar kullanılarak çeşitli kompozisyonlar oluşturulmuştur. Farklı kombinasyonlarda gelişen ve yuvarlak teneke nesnesinden oluşan kompozisyonları denenmiştir. İlerleyen süreçte durum biraz daha yalınlaştırarak daha soyut bir hal almış ve uygulamalar üzerinde çeşitli renkler, yazılar ve dairesel formlara uygulayıcının oluşturmak istediği kompozisyona göre yön verilmiştir. Bu bağlamda yaklaşık 20 adet tuval üzerine yağlı boya ve akrilik ile çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Dairesel formlar ve yazı ile tarihte birçok resim yapıldığı ve günümüzde de birçok örneği bulunduğu araştırmalar sonucu görülmüştür. Bu bağlamda daire ve yazı uygulamaların ana unsuru haline gelmiş, plastik yönden birçok çalışma üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since from the past many communities have communicated in different ways throughout their lives, and the mode of communication has been through shapes and motifs. These motifs and shapes have been a representation for some communities. Sometimes these motifs represent something, and sometimes they find their place as a spontaneous shape. The aim of this study is to create a different pictorial interpretation by using the relationship of the circle with the writing. In the process of shaping the research, the qualitative research method was used and the literature was scanned from articles, theses, internet, journals and books. The relationship between circle and writing has been studied in the context of Western and Turkish painting through various artists and periods. This thesis study consists of four parts: In the first part, the aim, importance and problem situation of the thesis are stated. In the second part, some research has been done on the conceptual framework. In the third chapter, the usage of circle and writing in terms of Western and Turkish paintings are examined. In the fourth chapter, applications and analyzes within the scope of the thesis are given. And in the last section, the results of the study were announced. Various compositions were composed by using round tin boxes and the colors, writing and circular elements on them in the beginning process of the applications. Compositions developed in different combinations and consisting of a round tin object have been tried. In the following process, the situation became simpler and became more abstract, and various colors, writings and circular forms were directed according to the composition the practitioner wanted to create. In this context, various applications were made with oil paint and acrylic on approximately 20 canvases. It has been observed that many paintings were made in history with circular forms and writing, and even today there are many examples. In this context, it has become the main element of circle and writing applications, and it has been concluded that many studies can be produced in terms of plastic.