Düşük enerjili protonların fotovoltaik hücreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of low energy protons on photovoltaic cells
- Tez No: 686505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, proton demetine maruz bırakılan fotovoltaik hücrenin elektriksel parametreleri incelenmiştir. Proton radyasyonunun silisyum hücresinin elektriksel karakteristikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Radyasyona maruz bırakılan silisyum hücresinin verimindeki değişiklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Işınlanmamış silisyum hücresinin akım-gerilim (I-V) ve güç-gerilim (P-V) karakteristiklerinden maksimum güç, kısa devre akımı, açık devre voltajı ve güç dönüşüm verimliliği hesaplanmıştır. Daha sonra 395 Gy ışınlama için aynı parametreler hesaplanmış ve ışınlanma öncesi ve sonrası durumlar için kıyaslamalar yapılmıştır. Radyasyon kaynaklı yer değiştirme hasarının hücre performansı üzerindeki etkilerini analiz etmek için SRIM/TRIM simülasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrical parameters of the photovoltaic cell exposed to the proton beam were investigated. The effect of proton radiation on the electrical characteristics of the silicon cell was investigated. It is aimed to examine the changes in the efficiency of the silicon cell exposed to radiation. Maximum power, short-circuit current, open-circuit voltage and power conversion efficiency were calculated from the current-voltage (I-V) and power-voltage (P-V) characteristics of the non-irradiated silicon cell. Then, the same parameters were calculated for 395 Gy irradiation and comparisons were made for the conditions before and after irradiation. SRIM/TRIM simulation was performed to analyze the effects of radiation-induced displacement damage on cell performance.