Sıvı gübre tertibatlı anıza tahıl ekimi yapan doğrudan ekim makinesi için otomasyon sisteminin tasarımı
Design of automation system for direct drill machine with liquid fertilizer assembly for grain planting on stubble
  1. Tez No: 686531
  2. Yazar: BEHİCE BORAN AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesinde ayçiçeği hasadından sonra tahıl ekiminde doğrudan ekim makinesinde granül gübre yerine sıvı gübre uygulayabilme özelliği bir doğrudan ekim makinesinde atılan sıvı gübre miktarının ölçülmesini ve izlenmesini sağlayacak bir otomasyon sistemi tasarlanmıştır. Çalışma sırasında çalışmayı durdurup tıkanan memeyi tespit etmek mümkün olamayacağından dolayı otomasyon sistemine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Tasarlanan bu otomasyon sistemi ile sıvı gübre atımı sırasında tıkanmış püskürtme memelerinin tespitini yapmak ve traktör sürücüsünün ilaçlama yaparken atılan sıvı gübre miktarını izlemesini sağlamak amaçlanmıştır. Tasarlanan sistemin akış sensörleri sıvı gübre atma makinasının püskürtme memelerine monte edilmiştir. Her bir akış sensöründen toplam 3 tekerrürlü olarak 30 ölçüm alınmıştır. Atılan gerçek sıvı miktarını ölçmek için her bir püskürtme memesinin altına ölçekli kaplar yerleştirilmiştir. Gerçek hacim ölçekli kaplarda toplanan sıvı miktarından, ölçülen hacim ise akış sensörleri üzerinden elde edilen değerlerle bulunmuştur. Sensörlerden ve ölçekli kaplardan alınan ölçümlerle regresyon analizi yapılarak sıvı gübre kullanımı durumunda sistemin kalibrasyon eğrisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an automation system was designed to measure and monitor the amount of liquid fertilizer used in a direct sowing machine with the ability to apply liquid fertilizer instead of granular fertilizer in the direct sowing machine which is used in the grain planting after the sunflower harvest in the Thrace Region. It has been determined that there is a need for an automation system since it will not be possible to detect the clogged nozzle during operation. With this designed automation system, it is aimed to detect clogged spray nozzles during liquid fertilizer spraying and to enable the tractor driver to monitor the amount of liquid fertilizer sprayed while spraying. In the designed system, flow sensors are mounted on the spray nozzles of the liquid fertilizer machine. A total of 30 measurements were taken from each flow sensor with 3 replications. Measuring cylinders were placed under each spray nozzle to measure the actual amount of liquid sprayed. The actual volume was found from the amount of liquid collected in the measuring cylinder, and the measured volume was found by the values obtained from the flow sensors. A regression analysis was made with the measurements taken from sensors and measured cylinders, and the calibration curve of the system was created in case of liquid fertilizer use.