Orff eğitiminin 7-8 yaş kız sporcularda artistik cimnastik temel hareketler üzerine etkisi
The effect of orff training on artistic gymnastic basic movements in 7-8 years old girls athletes
  1. Tez No: 686553
  2. Yazar: ÖMER KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma orff eğitiminin 7-8 yaş kız sporcularda artistik cimnastik temel hareketler üzerine etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya daha önce herhangi bir yarışma tecrübesi olmayan 7-8 yaş (7.46 ± 0.52) aralığında 13 kız sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların yaşı 18'den küçük olduğu için ailelerine bilgi verilmiş gönüllüğün esas olduğu belirtilerek onam formu imzaları istenmiştir. Sporcuların ilk olarak boy ölçümleri (127.46 ± 4.89) ve ağırlıkları (30.23 ± 5.33) alınarak vücut kitle endeksleri belirlenerek bir deney grubu oluşturulmuştur. Bu deney gurubu sporcuları rutin olarak Pazartesi ve Cuma günleri 1 saat boyunca cimnastik antrenmanlarına devam etmişlerdir. Orff eğitimi için 8 hafta boyunca Salı ve Perşembe günleri eğitimi vermek için alanda uzmanlaşmış bir eğitmen tarafından 30 dakika boyunca deney gurubuna orff eğitimi verilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce ön testler için sporculardan okullar arası artistik cimnastik minik b serisini yapmaları istenmiştir. Sporcuların serisini profosyonel olarak yarışmalarda görev alan bir bölge hakemi değerlendirmiştir. Seriyi değerlendirmek için 7-8 yaş artistik cimnastik hakem ölçeği kullanılmıştır. Sporculara toplamda 8 hafta boyunca haftada 2 gün 30 dk orff eğitimi verilmiştir. 8 hafta sonucunda sporculara son testleri yapılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma tekniklerinden olan deneysel yöntem ön-son test kontrol grup deseni kullanılmıştır. Elde edilen bulgular literatür ile karşılaştırılmıştır. İstatistik için IBM SPSS Statistics 21 paket programı kullanılmıştır deney gurubunun sayısı 30'un altında olmasından dolayı parametrik testlerden wilcoxon testi kullanılmıştır Çalışma sonucunda 7-8 yaş cimnastikçiler de 8 hafta sonunda orff eğitiminin artistik cimnastik temel hareketler üzerine etkisi pozitif olarak anlamlı etkisi bulunmuştur. Hakem ölçeğinde bulunan D puanı, E kesinti puanı, E başlangıç puanı, Tarafsız kesinti puanları arasında ön test ve son testler açısından anlamlı bir fark bulunmuştur(p=0,05). Hakem ölçeğinde bu notlara göre belirlenen son not olarak hesaplanan ve sporcunun başarılı olup olmadığını değerlendiren son not puanı arasında da pozitif açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur(p=0,05). Bu sonuçlarla orff eğitiminin 7-8 yaş kız sporcularda artistik cimnastik temel hareketler üzerine etkisi olduğu söylenebilmektedir
Özet (Çeviri)
This research orff exercise in 7-8 year old female athletes on artistic gymnastics with small weighted movements. 13 female athletes between the ages of 7 and 8 who had no previous competition experience participated in the research voluntarily. Since the age of the athletes was younger than 18, their families were informed and they were asked to sign the consent form, stating that volunteering was essential. The experimental group was formed by taking the anthropometric measurements of the athletes and determining their BMI values. Athletes in this experimental group routinely continued their gymnastics training for 1 hour on Monday and Friday. For orff rhythm training, the experimental group was given orff rhythm training for 30 minutes by an expert trainer on Tuesdays and Thursdays for 8 weeks. Before starting the research, the athletes were asked to do the interschool artistic gymnastics mini b series for the pre-tests. The regional referee, who took part in professional competitions, evaluated the series of the athletes. The 7-8 age artistic gymnastics referee scale was used to evaluate the series. Athletes were given 30 minutes of orff rhythm training 2 days a week for 8 weeks. After 8 weeks, the athletes were given their final tests. Experimental method, which is one of the quantitative research techniques, and pre-post test control group design were used in the research. The obtained findings were compared with the literature. IBM SPSS Statistics 21 package program was used for statistics. Since the number of experimental groups was less than 30, Wilcoxon test, one of the parametric tests, was used. As a result of the study, it was found that the effect of orff rhythm training on the basic movements of artistic gymnastics in gymnasts aged 7-8 had a positive and significant effect at the end of 8 weeks. In the referee scale, a significant difference was found between the D score, E deduction score, E initial score and Neutral deduction scores in terms of pre-test and post-test (p=0.05). A positive and significant difference was found between the final score, which was calculated as the final grade determined according to these scores in the referee scale and evaluated whether the athlete was successful or not (p=0.05). With these results, it can be said that orff rhythm training has an effect on the basic movements of artistic gymnastics in female athletes aged 7-8.