Hayvancılık işletmelerinde kullanılacak ozonlu su ile dezenfeksiyon sisteminin tasarım parametrelerinin belirlenmesi
Determination of design parameters of ozonated water disinfection system used in livestock production
  1. Tez No: 686589
  2. Yazar: ÖZLEM NARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Süt hayvancılığı işletmelerinde biyogüvenlik amacıyla yapılan dezenfeksiyon işlemlerinde kimyasallar yerine ozon kullanmak bu tez çalışmasının asıl konusunu oluşturmaktadır. Tezde bir ozonlu su uygulama sistemi oluşturulmuş ve dezenfeksiyon uygulamaları yapılmıştır. Oluşturulan sistem, temelde bir ozon üreteci (jeneratörü), su deposu, ozonlu su pompası ve bir kontrol panosundan meydana getirilmiştir. Denemeler, TNKU Ziraat Fakültesi Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Uygulama sisteminin su deposunda yapılan ozonlama işleminin 11. dakikasında maksimum konsantrasyon olan 3 ppm'e ulaşılmıştır. Ardından yıkama işlemine başlanmıştır. Yıkama işlemi aşağıdaki yüzeylerde yapılmıştır; beton zeminli (altlık kullanılmamış halde) doğum bölmesi (BZ), seramik malzeme ile kaplı sağımhane duvarı (SY), PVC plastikten üretilen buzağı kulübesinin iç yüzeyi (PY) ve kauçuk malzemeden olan inek yatağının üst yüzeyi (KY). Ozonlu su ile dezenfeksiyonun etkinliği için yüzeylerden yıkama öncesi (YÖ) ve yıkama sonrası (YS) alınan örnekler laboratuvarda analize alınmıştır. Analizlerde örneklerde Toplam Mezofilik Aerobik Bakteri (TMAB) ve Toplam Küf-Maya (TKM) sayıları tespit edilmiştir. Bulgulara göre; YÖ'de en yüksek TMAB ve en yüksek TKM, PY yüzeyinde tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre bu değerler sırasıyla, 7,31 log kob/cm2 ve 5,15 log kob/cm2 olarak belirlenmiştir. Bu yüzeylerde YS'de 3,63 ve 2,46 gibi oldukça anlamlı bir düşüş sağlanmıştır. Diğer yıkama yüzeylerinin YÖ değerleri daha düşük olduğu için YS değerleri de arzulan değerde düşük bulunmuştur. Tezde belirlenen tasarım parametreleri: İçine ozon uygulanan suyun deposu ve ozonlu suyun iletimini sağlayan pompa mutlaka paslanmaz çelik olmalıdır. PVC, alüminyum, sac malzeme, polyester ve dökümden imal edilecek depolar ve pompalar kısa sürede ozon tarafından korozyona tabii olacaktır. Yıkama suyunda çözünen ozon miktarı (ozon konsantrasyonu) minimum 3 ppm olmalıdır. Yıkama sırasında yüzey, ozonlu suya en az 10 s maruz kalacak şekilde uygulama yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to use ozone instead of chemicals in disinfection processes for biosecurity in dairy farms. An ozonated water application system was set up and this system was used for the disinfection The system basically consists of an ozone generator, water tank, ozone water pump and a control panel. Trials were carried out at TNKU, Faculty of Agriculture, Experimental Farm. The maximum concentration of 3 ppm was reached after 11th minute of the ozonation in the water tank of the. Then the washing was done at the following surfaces; the concrete floor of maturity area (BZ), the ceramic wall of milking parlor wall (SY), the PVC inner surface of the calf hatch (PY) and the surface of rubber cow bed (KY), Effectiveness of disinfection with ozonated water was found out by analyzing samples that taken from the surfaces before washing (YO) and after washing (YS). Total Mesophilic Aerobic Bacteria (TMAB) and Total Mold-Yeast (TKM) of the samples were determined in lab. According to the results; the highest TMAB and the highest TCM were detected on the PY surface in YO. These were 7.31 log cfu/cm2 and 5.15 log cfu/cm2, respectively. A very significant decrease of 3.63 and 2.46 in YS was achieved on these surfaces. YS values were also found to be desired level since the values of other YO were much lower. Design parameters that determined at this thesis are: The tank and delivered component of the ozonated water should be made from stainless steel. Otherwise, surface such as PVC, aluminum, rubber and polyester can be corroded by in a short time. The amount of ozone dissolved in the washing water (ozone concentration) should be at least 3 ppm. During washing, the surface should be exposed to ozonated water for at least 10 seconds.