The effect of climate change on vegetable farmers in pest control decisions: Case study in Bombali (Sierra Leone) and Beypazari (Ankara) districts
İklim değişikliğinin sebze üreticilerinin bitki koruma faaliyetleri üzerindekıi etkisi: Bombali (Sierra Leone) ve Beypazarı (Ankara) bölgeleri örneği
- Tez No: 686617
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT EMEKCİ, PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, tarımsal zararlılarla mücadeleye ilişkin karar verme süreçlerinde iklim değişikliğinin sebze çiftçileri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla Sierra Leone (Bombali ilçesi) ve Türkiye (Beypazarı ilçesi)'de yürütülmüştür. Araştırmada temel olarak: iklim değişikliğinin neden olduğu yeni durumun tespitini, mücadele faaliyetlerinde çiftçilerin karar alma sürecini etkileyen faktörleri ve çiftçilerin iklim değişikliğinin nedenleri konusundaki algısını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma rastgele seçilen yetişkin sebze üreticileri ile yüz yüze anket şeklinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Sierra Leone'den sebze üreticilerinin % 35,5'inin zararlı yönetimi konusunda eğitim almadığını ; Türkiye'de ise üreticilerin % 45,5'inin zararlı yönetimi konusunda eğitim aldığını ve sebze çiftçilerinin büyük çoğunluğunun son beş-altı yıldır sebze üretimini başarıyla gerçekleştirdiğini ortaya koymuştur. Sebze üreticilerinin ayrıca ürün rotasyonu ve karışık ekim sistemi de uyguladıkları; çoğunun İklim değişikliğinden haberdar olduğu (%70); kitle iletişim araçlarının bu konuda başat rol oynadığı ve insan faaliyetlerinin iklim değişikliğine katkıda bulunan başlıca faktör olduğu değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, Sierra Leone'deki sebze çiftçilerinin zararlı yönetimi konusunda eğitim almalarını önermektedir. Ayrıca, sentetik pestisitlere alternatif mücadele yöntemlerinin sebze üreticilerinin kullanımıa sunulması sağlanmalıdır. Son olarak, çalışmada, hükümetin, paydaşların ve bağışçı kuruluşların bir araya gelerek iklim değişikliğinin etkisi konusunda farkındalık yaratma konusunda ortaklaşa çalışmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was the effect of climate change on vegetable farmers in their pest control decisions (Case study Sierra Leone (Bombali District) and Turkey (Beypazari District). With such the specific objectives were; to identify the new situation caused by climate change in pest control activities, to identify the factors affecting farmer decisions making process on pest control, and also the Perception of vegetable farmers on the causes of climate change in pest control activities. Purposively the communities were selected and the study research design was exploratory, focused on exploring the emergence of themes from respondent data, collected and transcribed via structured interviews. The household head were selected purposively. The study revealed that (65%) of the total targeted population are male and (35%) are female and also of the fifty(50) vegetable farmers interviewed in Sierra Leone(Bombali District) , (35 %) of the population does not receive training on pest management and (45 %) of the total population in Turkey(Beypazari District) received training on pest management from Turkey. The majority of the vegetable farmers have managed vegetable production for six (6) years now. They have also practiced crop rotation and intercropping. Most of the vegetable farmers have heard about climate change and the main source is mass media. (70%) of the farmers interviewed within the two countries believe climate change is due to human activities. This study recommends that vegetable farmers in Sierra Leone should receive training on pest management. In addition, alternative pest control methods should be made available to vegetable farmers to avoid the negative effects of pesticides. And also collaborative efforts from stakeholders in Turkey and Sierra Leone to create adequate awareness on the use of pesticide.