Feline herpesvirus tip-1 ile enfekte kedilerde vitamin D düzeyleri
Vitamin D levels in cats infected with feline herpesvirus type-1
  1. Tez No: 686618
  2. Yazar: ECEM DUYGU YAZ DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Feline Herpesvirüs Tip-1 (FeHV-1) enfekte veya taşıyıcı kediler tarafından oküler, nazal veya oral sekresyonlarla bulaşır. FeHV-1 özellikle yavru kediler için patojendir. Yetişkin kediler de genellikle taşıyıcıdır. FeHV-1 yetişkin ve yavru kedilerde üst solunum sistemi enfeksiyonlarına neden olur. Kedi barınakları, birden çok kedinin bir arada bakılması enfeksiyonun bulaştırılmasında önemli rol oynamaktadır. Bir pre-hormon olan D vitamininin FeHV-1 ile enfekte kedilerde etkisi ile ilgili bilgilerin oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, FeHV-1 ile enfekte kedilerde D vitamin düzeylerinin ölçülmesi ve böylelikle hastalık aktivitesi ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmanın hayvan materyalini hastalığa ait klinik semptom gösteren ve yapılan hızlı test ile Feline Herpes Virus enfeksiyonu tanısı konulan değişik ırk, yaş ve cinsiyette 20 adet kedi oluşturuldu. Çalışmanın kontrol grubunu ise aşılama amacı ile getirilen rutin fizik muayene ile hemogram ve kan biyokimyası sonuçlarına göre sağlıklı olan ve yapılan hızlı test ile Feline Herpesvirus Tip-1 antijen negatif olarak belirlenen değişik ırk, yaş ve cinsiyette 10 adet kedi oluşturdu. Her iki gruptaki kedilerden Vena cephalica antebrachii'den antikoagulansız türlere 2 ml kan örneği alındı. Alınan kan örnekleri santrifüje tabi tutulduktan sonra serumları ayrıştırılacak ve analizleri yapılana kadar - 20 °C saklandı. Bu numunelerden daha sonra Florösan immunoassay yöntemi ile 25 hidroksi vitamin D3 düzeyleri belirlendi. Elde edilen parametrelerin hesaplanması ve karşılaştırılmasında uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. FeHV-1 ile enfekte kediler ve sağlıklı kedilerde 25 hidroksi vitamin D3 seviyelerine ait ortalama standart sapma değerleri gruplara göre sırası ile 33,30 ve 64,70 ng/ml olarak saptandı. Araştırmamızda elde edilen sonuçlara göre FeHV-1 ile enfekte kedilerdeki D vitamini seviyelerinin ölçülmesinin ve gerekli tavsiyelerin sağaltıma eşlik ettirilmesinin fayda sağlayacağı söylenebilir. Ancak daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Feline Herpesvirus Type-1 (FeHV-1) is transmitted by infected or carrier cats through ocular, nasal or oral secretions. FeHV-1 is particularly pathogenic to kittens. Adult cats are also often carriers. FeHV-1 causes upper respiratory tract infections in adults and kittens. Adult cats carry the virus latently, especially in the trigeminal ganglia and nervous tissue. In addition, latently infected female cats transmit the virus during pregnancy and lactation. Cat shelters, keeping multiple cats together play an important role in the transmission of infection. Today, information about the effect of vitamin D, which has been determined to be a pre-hormone rather than a vitamin, in FeHV-1-infected cats is quite limited. In this study, it was aimed to measure vitamin D levels in FeHV-1 infected cats and thus to determine its relationship with disease activity. Within the scope of the research,“I. Cats infected with Feline Herpes Virus Type-1”and“II. Two groups were determined as ”Healthy Cats with No Disease Determined". Blood samples were taken from Vena cephalica antebrachii of each of the cats included in the study into serum tubes without anticoagulant and centrifuged, then the 25 hydroxy vitamin levels in these samples were determined by radioimmunoassay method. In this study, where appropriate statistical methods were used to calculate and compare the obtained parameters, the mean standard deviation values of 25 (OH) levels in FeHV-1 infected cats and healthy cats were found to be 33.30 and 64.70 ng / ml, respectively. According to the results obtained in our research, it can be said that measuring vitamin D levels in FeHV-1 infected cats and accompanying the necessary supplements to the treatment will be beneficial.