Tasavvufta rıza kavramı
The concept of consent in sufism
- Tez No: 686738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Rızâ kavramı, memnun olmak, hoşnutluk, beğenmek, karşı çıkmamak gibi anlamlara gelmektedir. Tasavvufî mertebelerden biri olan rızâ makâmı, müminlerin ulaşmayı hedefledikleri Allah rızâsının anahtarlarındandır. Bu nedenle, tasavvuf klasiklerinde mutasavvıflar tarafından hâl ve makâmlar çerçevesinde ele alınarak aktarılmaktadır. Çalışmamızda, tasavvuf ilminde rızâ kavramı incelenmektedir. Ayrıca Kur'ân-ı Kerîm, hadis ve diğer İslâmî ilimlere ait kaynaklardan yararlanılmaktadır. Rızânın makâmların sonu ve hâllerin başlangıcı olması sebebiyle tevekkül, sabır, şükür, muhabbet ve diğer kavramlarla olan ilişkisine değinilmektedir. Rızâ mertebesinin hâl ya da makâm olduğu yönündeki görüşler aktarılarak rızanın bu çerçevede bulunduğu nokta belirlenmektedir. Ayrıca cennet sakinlerinin, tüm cennet nimetleri içerisinde yalnızca Allah'ın rızâsı olarak ifade edilen Rıdvan'ı talep ettikleri, niyet etmenin râzı olmak için yeterli olmadığı ve rızâ sahibi kişinin dua etmesinde herhangi bir engel bulunmadığı aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of consentment means to be satisfied, to be content with and approve. Maqām of riżā which is one of the highest levels in sufism, is one of the keys to the riżā of Allah which believers wish to reach. For this reason, it is narrated by sufis within the framework of maqām. In our study the consept of consentment in the wisdom of sufism is tried to be explained. While doing this, the sources of Qurʾān and ḥadīth and other knowledges of Islam are used. Since it is the end of the maqāms and the beginning of the state, its relation with of at-tawakkul, as-sabr, remercy, riżā, muhabba and other concepts is explained. Beside, opionios are expressed that the level of riżā is a state or a maqām. It is reported that the inhabitants of Eden, which is the highest among heavens, demanded Rıdwan, which is riżā of Allah. In addition to this, it is also mentioned that intention is not enough to be content and there is no obstacle fort he person who is riżā to pray.