Göç yaşantısının psikolojik rahatsızlık üzerindeki etkisinde otantik kişiliğin aracılık rolü: bir yapısal eşitlik modellemesi çalışması
The mediation role of authentic personality on the relationship between migration experience and mental illness: A structural equation modeling study
- Tez No: 686737
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Göç dönemi ayrılık ve kayıplarla dolu bir süreç olarak kabul edilmektedir. Göç süreci en uygun koşullara sahip olsa da travmatik süreci beraberinde getirmektedir. Kişinin benliğinde derin ve anlamlı izler bırakmaktadır. Göçler ve sürgünler, özneyi özdeşimler ve anılarının sürekliliği konusunda ruhsal bütünlüğünde kırılmalar yaratan, böylece bireyi dayanıksız kılan bir kopuş süreci olabilmektedir. Bu süreci yaşamak durumunda kalmış kişide, terk edilen yer ile arasındaki bağın yapısı ruhsal yapının dinamiğinde rol almaya devam etmektedir. Öte yandan, göçler kriz olduğu kadar, gelişim ve değişim açısından fırsat da yaratabilmektedir. Birey yeni koşullar ile yeniden kendisini tanımlamak, varolmak durumundadır. Yeni özdeşim imkanları, benliğin yeniden oluşumu ve yeni idealler geliştirilmesi bu şekilde söz konusu olmaktadır. Bu çalışmada, göç yaşantısı olan 352 kişiye Olayları Etkisi Ölçeği, Otantiklik Ölçeği, İdeal ve Gerçek Benlik Ölçeği ile Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar, göç yaşantısının psikolojik rahatsızlıklar (depresyon, anksiyete ve stres) üzerindeki etkisinin otantik kişilik ve ideal-gerçek benlik aracılığıyla sağlandığına dair bulgular ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The migration period is considered a process full of separation and loss. Even when the migration process has the most favorable conditions, it brings with a traumatic process. It leaves deep and meaningful traces in one's self. Migrations and exiles are the breaks that create a process making the individual impervious, creating breaks in his spiritual integrity about the identification of the subject and the continuity of his memories. A person who has had such an experience, the structure of the connection between the individual and the abandoned place plays a role in the dynamics of one's spiritual structure. On the other hand, migrations can create opportunities for development and change. A person has to redefine himself with new conditions and to exist in those conditions. There are new opportunities for identification, the reformation of the self and the development of new ideals. The sample of the present study consisted of 352 individuals who filled the Impact of Events Scale, Authenticity Scale, Ideal Self Scale, and Depression Anxiety and Stress Scale. The results indicated that the effect of migration on the mental illness indicators (depression, anxiety, stress) was mediated by the gap between the ideal-true self and authenticity.