Kök-ur nematodu meloıdogyne ıncognıta ve Meloıdogyne luci'nin biyolojik mücadeledesinde bazı trıchoderma türlerinin potansiyellerinin farklı uygulamalarla araştırılması
Investigation of the potentials of some trichoderma species in different applications in the biological struggle of the root-knot nematode meloidogyne incognita and Meloidogyne luci
- Tez No: 686772
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kök-ur nematod (Meloidogyne spp.)'ları yeryüzünün tamamında yayılış gösteren, geniş konukçu dizisine sahip, önemli bitki zararlıları konumundadır ve mücadelesi oldukça zordur. Mücadele yöntemlerinin uygulanmasındaki çeşitli dezavantajlar, alternatif yöntemleri ve özellikle biyolojik mücadele çalışmalarını ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada kök-ur nematodlarından M. incognita ve yeni tür konumunda olan M. luci'nin yumurta ve 2. dönem larvalarının biyolojik mücadelesinde entomopatojen fungusların başında gelen Trichoderma'nın 4 farklı türü (T. atroviride, T. asperellum, T. hamatum, T. harzianum) kullanılmıştır. İn-vitro koşullarda Trichoderma izolatlarının yumurta açılımına ve ikinci dönem larvalarına olan etkinlikleri araştırılmış ve M. incognita ve M. luci'de kontrole kıyasla yumurta açılımını en fazla engelleyen izolatlar sırasıyla %88.71 ve %79.24 oranı ile T. harzianum olmuştur. M. incognita ve M. luci'de kontrole kıyasla larvalarda öldürücü etkiye en fazla sahip olan izolat sırasıyla %79.24 ve %80.38 oranı ile yine T. harzianum olmuştur. İn-vivo denemesinde ise Trichoderma izolatlarının üreticilere önerilebilmesi için uygulama zamanları hassas domates fidesi üzerinde denenmiştir. Bunun için ilk uygulama zamanında, nematod ve fungusun aynı anda toprakta bir hafta bekletilmesi ve sonrasında fideye şaşırtılması, ikinci uygulama zamanında nematod ve fungus toprakta karıştırılıp hemen fideye şaşırtılması ve son uygulamada ise izolatlar fidelere uyganıp 3 gün bekletildikten sonra şaşırtılma işlemi gerçekleştirilmiştir. Genel olarak her üç uygulamada da bitki gelişimi artarken, nematodun değişen oranlarda baskılandığı saptanmıştır. En fazla etkinin görüldüğü uygulama zamanı nematodun fungus ile toprakta bir hafta bekletildiği uygulama olmuştur. M. incognita ve M. luci'de yumurta açılımını en fazla engelleyen izolat sırasıyla %88.71 ve %97.23 oranı ile T. harzianum olmuştur. İkinci dönem larvalarda en fazla öldürücü etki M. incognita ve M. luci'de sırasıyla %97.48 ve %97.92 oranı ile yine T. harzianum olmuştur. Elde edilen sonuçlar Trichoderma'nın; M. incognita ve M. luci yumurta ve larvaları üzerinde etkisini ortaya koymuş olup bundan sonraki çalışmalara temel teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are important pests which spread throughout the world, have a large host range and difficult to control. Various disadvantages in the application of methods of control have highlighted alternative methods in particular biological control studies. In this study, 4 different species of Trichoderma (T. atroviride, T. asperellum, T. hamatum, T. harzianum), one of the leading entomopathogenic fungi, were used in the biological control of eggs and second stage juveniles of M. incognita and the new species M. luci. The effect of Trichoderma isolates on egg hatching and second stage juvenile was investigated In-vitro conditions,and T. harzianum was the most effective on the egg hatchings of M. incognita and M. luci as a rate of 88.71% and 79.24% respectively. In an in-vivo trial, the application times were tested on sensitive tomato seedlings so that Trichoderma isolates could be recommended to producers. For this, at the first application, the nematode and the fungi were kept in the soil at the same time and waited for a week and then susceptible tomato seddlings were transplanted, at the second application, the nematode and the fungi were mixed in the soil and tomato seedlings were transplanted immediately and in the last application, isolates were applied to the seedlings and waited 3 days before transplantings. In general, it was found that plant development increased and nematodes were suppressed in all three applications. The application time in which the most effect was observed was the application in which the nematode remained in the soil with the fungus for a week. T. harzianum was the most effective isolates for egg hatching preventing for M. incognita and M. luci as a rates of 88.71% and 97.23%, respectively. The most lethal effect of second stage juveniles of M. incognita and M. luci was T. harzianum again as a rates of 97.48% and 97.92%, respectively. The findings revealed the effects of Trichoderma isolates on M. incognita and M. luci eggs and second-stage juveniles, and will serve as a basis for future research.