Sağlık kurumlarında bazı fiziksel risk etkenlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi: Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Evaluation of some physical risk factors in health institutions in terms of occupational health and safety: A case study and research hospital
- Tez No: 686803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTEN AKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Eğitimi, Hospitals, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hastaneler çok tehlikeli işyeri sınıfında yer almakta ve çalışma ortamında kaynaklanan ciddi tehlike ve riskleri yapısında bulundurmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleriyle bu tehlike ve riskler azaltılabilmekte veya önlenebilmektedir. Hastanede çalışma ortamlarından kaynaklanan fiziksel risk etmenlerinin maruziyet düzeyleri, sağlık üzerinde etkileri ve alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacıyla Uşak Eğitim ve Araştırma hastanesinde gürültü, termal konfor, aydınlatma ve elektromanyetik alan etmenleri doğrudan ölçme yöntemiyle standartlara uygun şekilde ölçümler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler literatürde yer alan çalışmalar dikkate alınarak yönetmelik, standart ve tavsiye değerleri ile maruziyet değerlendirilmiştir. En yüksek gürültü düzeyleri kazan dairesi, yemekhane ve biyokimya laboratuvarında ölçülmüştür. Ortam sıcaklık değerleri en düşük hasta müracaat ve arşiv bölümümde ölçülürken, en yüksek değer çamaşırhane bölümünde bulunmaktadır. Çalışma ortamı en yüksek memnuniyetsizlik yüzdesi (PPD) çamaşırhane, merkezi sterilizasyon ve ameliyathane salon alanlarında görülmektedir. Ameliyathane salon, ameliyathane steril alan, dâhiliye müracaat, hasta müracaat ve merkezi sterilizasyon gibi bölümlerinde yetersiz aydınlatma olduğu görülmüştür. Ultrason ve santrifüj makinelerinde hastane içerinde yapılan ölçümlerdeki en yüksek manyetik alan değerlerine ulaşılmıştır. Çalışma ortamlarında bulunan fiziksel risk etmenlerinin çalışan üzerinde oluşturacağı sağlık etkilerinin olası iş kazaları ve meslek hastalıklarına yol açacağı görülmüş ve alınabilecek önlemler hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hospitals are in the very hazards workplace class and contain serious hazards and risks arising from the working environment. These hazards and risks can be reduced or prevented with occupational health and safety regulations. In order to determine the exposure levels of the physical risk factors arising from the working environments in the hospital, their effects on health and the measures that can be taken, measurements were carried out in Uşak Training and Research Hospital by direct measurement of noise, thermal comfort, lighting and electromagnetic field factors in accordance with the standards. The data obtained were evaluated by considering the studies in the literature, with the values of regulations, standards and recommendations. The highest noise levels were measured in the boiler room, cafeteria and biochemistry laboratory. The lowest ambient temperature values are measured in the patient application and archive department, while the highest value is found in the laundry department. The highest percentage of dissatisfaction with the working environment (PPD) is seen in the laundry, central sterilization and operating room areas. It has been observed that there is insufficient lighting in sections such as operating room, operating room sterile area, internal medicine application, patient admission and central sterilization. The highest magnetic field values in the measurements made in the hospital were reached in ultrasound and centrifuge machines. It has been seen that the health effects of the physical risk factors in the working environment on the employee will lead to possible work accidents and occupational diseases, and suggestions have been made about the precautions that can be taken.