COVID-19 pandemi döneminde hematoloji-onkoloji hastalarının enfeksiyon kontrolü ve yönetiminde hemşirelerin izolasyon uyumu
Isolation adaptation of nurses in infection control and management for hematology-oncology patients in the period of COVID-19 pandemic
- Tez No: 686805
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ ATABEK AŞTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına alarak sağlığı olumsuz yönde etkilemiş ve birçok ölüme neden olmuştur. Dünyadaki tüm insanların, COVID-19 bulaş nedeniyle hastalık ve ölüm riski taşımasının yanı sıra diyabet, hematoloji-onkoloji, kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalığa sahip bireyler için riskin daha fazla olduğu COVID-19 vaka izlemi takiplerinde görülmüştür. Görülen bu riskler nedeniyle bu hastaların bakım ve tedavisinde önemli rol ve sorumlulukları bulunan hemşirelerin, enfeksiyon kontrol ve yönetiminde yeri ve önemi oldukça büyüktür. Bu araştırma, COVID-19pandemi döneminde hematoloji-onkoloji hastalarının enfeksiyon kontrol ve yönteminde hemşirelerin izolasyon uyumunu belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yetişkin ve pediatri hematoloji-onkoloji birimlerinde ayaktan ve yataklı tedavi kurumlarında çalışan 80 hemşire ile Ocak 2021 – Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri 'Sosyo-Demografik Özellikleri Tanılama Formu' ve 'İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği' kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 25.0 programında frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizi yapıldı. Normal dağılıma uygun olan veriler Student T testi, One Way Anova testi kullanılarak değerlendirildi. Hemşirelerin %92,5'i kadın, %33,8'i evli, %43,8'i lisans ve %27,5'i yüksek lisans mezunudur. Hemşirelerin aile üyelerinin %55'inin kronik hastalığı vardır. Pandemi döneminde hemşirelerin %83,8'i evde konakladığını söylemiştir. Hematoloji-onkoloji hemşirelerinin %40'ı COVID-19 enfeksiyonuna yakalanmıştır. Aynı zamanda, hemşirelerin %45'ine çevresindeki insanların bakış açısı olumlu yönde olduğu görülmüştür. Hemşirelerin %77,5'i COVID-19 Rehberi'nden haberdar olduğunu ifade etmiştir. Hematoloji-onkoloji hemşirelerinin İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği puan ortalaması 73, 70±7, 365 olarak bulunmuştur. Bu araştırmanın verileri doğrultusunda hemşirelerin COVID-19 Rehberi'nden haberdar olması, pandemi döneminde hemşirelerin çevresindeki insanların bakış açısının olumlu olması, hemşirelerin aile üyelerinin kronik hastalık varlığı, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, pandemi döneminde konaklama yeri genel izolasyon uyumunu artırma yönünde anlamlı bir belirleyicisi olduğu bulundu. Sonuç olarak hemşirelerin güncel rehberlerin takibi ve hemşirelik mesleğindeki eğitim düzeyi gibi değiştirilebilir faktörleri geliştirerek izolasyona uyumu artırılabildiği görülmektedir. Bu bağlamda kurum içinde COVID-19 enfeksiyon kontrolü ve yönetimi konusundaki eğitimler artırılarak güncel rehberlerin içeriği hemşireler ile paylaşılmalı ve hemşirelerin güncel rehber takibinin enfeksiyon kontrolü ve yönetiminde uyumu artırma yönüne dikkat çekilerek hemşireler teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic affected the whole world, negatively affecting health and causing many deaths. In addition to the risk of disease and death due to COVID-19 transmission, all people in the world have a higher risk for individuals with chronic diseases such as diabetes, hematology-oncology, cardiovascular diseases, in COVID-19 case follow-up follow-up. Because of these risks, nurses, who have important roles and responsibilities in the care and treatment of these patients, have a great place and importance in infection control and management. This study was carried out as a descriptive and relationship-seeking study to determine the isolation compliance of nurses in infection control and method of hematology-oncology patients during the COVID-19 pandemic.The study was conducted between January 2021 and February 2021 with 80 nurses working in outpatient and inpatient treatment institutions in adult and pediatric hematology-oncology units at Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital, Istanbul Training and Research Hospital and Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital. The data of the research were collected using the“Socio-Demographic Characteristics Identification Form”and the“Compliance Scale for Isolation Measures”. Data Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation and correlation analysis were performed in the SPSS 25.0 program. The data suitable for normal distribution were evaluated using Student T test and One Way Anova test. 92.5% of the nurses are female, 33.8% are married, 43.8% are undergraduate and 27.5% are graduate. 55% of the family members of nurses have chronic diseases. 83.8% of the nurses stated that they stayed at home during the pandemic period. 40% of hematology-oncology nurses have been caught with COVID-19. At the same time, it was observed that 45% of the nurses had a positive perspective from the people around them. 77.5% of the nurses stated that they were aware of the COVID-19 Guide. The mean score of the Hematology-oncology nurses on the Scale of Compliance with Isolation Measures was 73.70 ± 7.765. In line with the data of this study, the fact that nurses are aware of the COVID-19 Guide, the perspective of the people around nurses during the pandemic period is positive, the presence of chronic disease of nurses' family members, gender, marital status, education level, accommodation during the pandemic period is a significant found to be decisive. As a result, it is seen that nurses' compliance with isolation can be increased by following up-to-date guides and by improving their fans, such as the level of education in the nursing profession. In this context, COVID-19 school control and management trainings should be increased within the institution, updated guides should be shared with nurses, and nurses should be encouraged by drawing attention to the direction of increasing compliance in the control and management of the current guide follow-up.