Sağlık sektöründe tedarik zinciri uygulamalarının analizi: Sağlık lojistiği yapan firmalar üzerine bir araştırma
Analysis of supply chain applications in health sector: A research on health logstics firms
  1. Tez No: 686806
  2. Yazar: İPEK ERGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Ulaşım, Health Care Management, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık sektörünün her alanında var olan ve önemli aşamalarından biri olan tedarik zinciri yönetiminin önemini anlatmak, diğerlerinden ayıran kriterleri belirlemek, Türkiye'de sağlık lojistiği süreçleri içerisinde yaşanan sorunları tespit etmek ve bunlara yönelik çözüm önerileri bulmaktır. Yapılan çalışma ile salgın, kriz ve afet dönemlerinde Türkiye'deki lojistik sektörünün mevcut durumunu değerlendirip yapılması gerekenler ele alınmıştır. Nitel olarak gerçekleştirilen çalışma sonucunda, İstanbul ilinde faaliyet gösteren sağlık lojistiği yapan 7 lojistik firması, 10 ilaç üretim firması ve 4 uzman/akademisyen ile yapılan online görüşmeler ile elde edilen veriler; MAXQDA 2020 nitel veri analiz programı ile içerik analizi gerçekleştirilerek; frekans tabloları, kod haritaları ve yüzdelik dilim grafikleri hazırlanmıştır. Kod-matris tarayıcısı ile oluşturulan kodlarının yoğunluk dereceleri tespit edilmiştir. Analizde elde edilen veriler kodlanarak araştırma sorularına yanıt bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına göre öncellikli olarak öne çıkan kavram insan hayatıdır. İnsan hayatının öne çıkmasıyla beraber verilen hizmetlerde hız ve kalitenin ön plana çıktığı ön görülmektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre iyi depolama uygulamaları ile sağlık lojistiği yapan firmaların depolama anlamında verdikleri hizmetin çok iyi bir noktada olduğu düşünülmektedir. Bunun aksine iyi dağıtım uygulamalarının yürürlüğe konulmamasının sonucunda dağıtım tarafında birtakım eksikler olduğu tespit edilmiştir. İyi dağıtım uygulamalarının yürürlüğe konulmamasından dolayı depolama anlamında yakalanan başarının yakalanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the importance of supply chain management, which is one of the important stages in every field of the health sector, to determine the criteria that distinguish it from others, to idenfity the problems experienced in the process of health logistics in Turkey and to find solutions for them. With the study, the current situation of the logistics sector in Turkey during epidemic, crisis and disaster periods and what needs to be done are discussed. As a result of the qualitative study, the data obtained through online interviews with 7 logistics companies, 10 pharmaceutical production companies and 4 experts/academics operating in health logistics; By performing content analysis with the MAXQDA 2020 qualitative data analysis program; frequency tables, code maps and percentile pie charts were prepared. Destiny degress of the codes created with the code-matrix scanner were determined. The data obtained in the analysis were coded and answers to the research questions were found. According to the result of the study, the most prominent concept is human life. With the prominence of human life, it is foreseen that speed and quality come to the fore in the services provided. According to the results of the study, it is thought that the service provided by companies that make health logistics with good storage practices is at a very good point. On the contrary, as a result of the implementation of good distributation practices, it has been determined that the success achieved in terms of storage with the implement good distribution practices.