Evaluation of smart and vertical systems in urban farming via fuzzy mcdm methods
Şehir tarımında akıllı ve dikey sistemlerin çökv yöntemleriyle değerlendirilmesi
- Tez No: 686822
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
2050 yılına kadar dünya nüfusunun, küresel gıda talebinde %50'lik bir artışla birlikte, 9 milyardan fazla kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, iklim değişikliği nedeniyle mahsul verimliliği %10 oranında azalabilir. Dünya nüfusu arttıkça insanlar kendilerini beslemenin yeni yollarını arıyorlar. Ve nüfustaki muazzam artışla birlikte, akıllı yenilikçiler daha etkili bir şekilde tarım yapmanın yeni yollarını arıyorlar. Yenilikçi yollardan biri de topraksız bir tarım tekniği olan hidroponiktir. Dikey tarım, ekilebilir arazi sınırlı olduğu için birim araziden azami gıda üretmek için uygun bir seçenektir. Yöntem, mahsul verimliliğini korurken aynı zamanda su tüketimini %95 oranında azaltarak uzun vadeli sürdürülebilirlik sağlar. Uzak bölgelerdeki geleneksel tarım, yüksek ulaşım ve aracılık fiyatlarının yükünü taşımaktadır. Girişimciler artık gemi konteynerlerinde tarımsal uygulamalar yaratıyorlar. Özellikle şehirlerin banliyölerinde dikey ve akıllı tarım, gıda üretimi için yeni fırsatlar sunuyor. Bu tezde, sağlanan sistemlerin performansı, yatırım maliyeti verileri minimize edilerek araştırılmıştır. Hem kurulum hem de yatırım alanında birçok belirsizlik bulunmaktadır. Bulanık mantık bu belirsizlikleri bertaraf etmektedir. Konuyla ilgili iki uygulamayı değerlendirmek için farklı ÇÖKV yaklaşımları kullanılmaktadır. İlk sorun olan üretim sistemi alternatiflerini değerlendirmek için, Ortalama Çözümden Uzaklığa Dayalı Bulanık Değerlendirme (EDAS) yaklaşımı, alternatiflerin seçimine karar verme aşamasına yardımcı olur. Ayrıca, TODIM (Portekizce-TOmada de Decisao Iterativa Multicritario'nun kısaltması), ilk uygulamadaki üç alternatifin değerlendirmesini doğrulamak ve risk analizinin karar verme süreçlerini nasıl etkilediğini izlemek için kullanıldı. Bu fabrika benzeri çiftliklerde akıllı sistemlerin kullanılması, üretime yardımcı olmak için mantıklı seçeneklerdir. İkinci uygulamada akıllı tarım seçeneklerinde kullanılacak teknoloji alternatiflerini test etmek için ÇÖKV yöntemleri kullanılmaktadır. Alternatifleri test etmek için WEDBA (Ağırlıklı Öklid Mesafeye Dayalı Yaklaşım) ve MACBETH (Kategorik Tabanlı Değerlendirme Tekniği ile Çekicilik Ölçme) yaklaşımları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
By 2050, the world population is projected to reach over 9 billion inhabitants, with a 50% increase in global food demand. Furthermore, crop productivity could be reduced by 10% because of climate change. People are looking for new ways to feed themselves as the world's population grows. And with a massive increase in the population, clever innovators are searching for new ways to farm more effectively. One of the innovative paths is hydroponics, which is a soilless planting technique. Multi-layered agriculture is a viable option for producing additional food out from unit land since arable land is consistent. The method cuts water consumption by 95% while maintaining crop efficiency at the same time, ensuring long-term sustainability. Traditional farming in remote regions is burdened by high transportation and brokerage prices. Innovators are now creating agricultural practices in vessel containers. Vertical and smart farming, especially in the suburbs of cities, provides new opportunities for food production. The performance of the provided systems is investigated in this thesis by minimizing the investment cost data. There have been many uncertainties in both the structure and the investment area. Fuzzy logic deals with these ambiguities. Different MCDM approaches are used to carry out two applications related to the topic. For the first challenge, selecting production system alternatives, the Fuzzy Evaluation Based on Distance from Average Solution (EDAS) approach aids in the system evaluation decision-making phase. Furthermore, TODIM (an acronym in Portuguese-Tomada de Decisao Iterativa Multicritario) is used to verify the assessment of the three first-problem alternatives and to track how risk analysis influences decision-making processes. In these factory-like farms, smart systems are sensible choices for assisting manufacturing. MCDM methods are employed to test technology alternatives for smart agriculture alternatives in the second issue. To test alternatives, the WEDBA (Weighted Euclidean Distance Based Approximation) and MACBETH (Measuring Attractiveness by a Categorical Based Evaluation Technique) approaches are used.