Çağdaş ispanyol resmi'nde monokrom iç mekân kompozisyonları
Monocrome interior paintings in contemporary Spanish art
  1. Tez No: 686821
  2. Yazar: DİLARA BOZDAĞ ALTIPARMAKOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu eser metninde seçilen çağdaş İspanyol ressamlar, onların oluşturduğu Realistas de Madrid grubu ve söz konusu ressamların monokrom iç mekân resimleri konu edilmiştir.“Mekânın Tanımı ve Resim Sanatında Kullanımı”başlığı altında mekân tanımı, zaman içinde toplumlar için anlamının çeşitlenmesi, değişimi üzerinde durulmuş ve bireyin mekân ile kurduğu ilişki açıklanmak istenmiştir. Rönesans'tan Modern döneme seçilen örnekler üzerinden resim sanatında mekân kullanımına kısaca değinilmiştir. Realistas de Madrid üyelerinin monokrom iç mekân resimlerini incelemeden önce ton, monokrom kavramlarına değinilmiş ve bu kavramlar seçilen örnek üzerinden açıklanmıştır. Madrid Realistleri'nin gerçeklik yaklaşımını açıkça ortaya koymak amacı ile sanatta gerçeklik kavramı incelenmiştir. "Çağdaş İspanyol Resmi'nde Monokrom İç Mekân Kompozisyonları'' başlığı altında Realistas de Madrid grubunun oluşumuna ve 1960'larda İspanya'nın sosyal, kültürel ve siyasal ortamına değinilmiştir. Ressamların kendi yaşam alanlarından, atölyelerinden yola çıkarak oluşturdukları iç mekân resimleri arasından seçilen çalışmaların kompozisyon şemaları çıkartılarak biçimsel açıdan incelenmiştir. Son olarak kendi resimlerim kompozisyon şemaları ile biçim içerik açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For this text, Realistas de Madrid group; Spanish painters who made up this movement and monochrome interior paintings by these painters has been selected as the subject. Under the title of“Definition of Space and Its Use in Painting”, definition of space, change and diversification of this definition over time for societies and the relation that the individual establishes with the space is aimed to be explained. Before studying the monochrome interior paintings of Realistas de Madrid members; tone and monochrome concepts are being explained with selected examples. The concept of reality in art has been studied in order to clearly explain the Realistas de Madrid members' approach to reality. Under the title of“Monochrome Interior Compositions in Contemporary Spanish Painting”, emergence of Realistas de Madrid group within 1960s Spain's social, cultural and political environment is being described. Composition schemes of selected interior paintings that were made based on their artists' own living spaces and studios are created and examined formally. Finally, composition schemes of my own paintings are being examined in terms of form and content.