Diz osteoartritli hastalarda denge egzersizlerinin santral sensitizasyon üzerine etkisi
The effect of balance exercises on central sensitization in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 686843
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY SARPEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli hastalarda denge egzersizlerinin, fonksiyonel durum, ağrı, denge ve ağrının santral sensitizasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bilateral evre 2 ve üzeri primer diz osteoartriti tanısı alan ve buna bağlı santral sensitizasyon gelişen 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 2 gruba randomize edildi. Tedavi grubuna haftanın 3 günü alterne günlerde olacak şekilde 6 hafta boyunca uzman fizyoterapist tarafından denge egzersiz programı uygulandı ve diz osteoartriti ile ilgili bilgilendirme broşürü verildi. Kontrol grubuna diz osteoartriti ile ilgili bilgilendirme yapıldı, yazılı broşür verildi. Her iki grup da tedavi öncesi, tedavi sonrası (6. hafta) ve 12. haftada değerlendirildi. Değerlendirme yöntemleri olarak Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ), Görsel Analog Skala (VAS), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), Berg Denge Ölçeği ve Y Denge Testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Tedavi grubunda tüm klinik parametrelerde önemli iyileşme sağlandı. Tedavi sonunda (6.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Balance Exercises on Central Sensitization in Patients with Knee Osteoarthritis Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of balance exercises on functional status, pain, balance and central sensitization of pain in patients with knee osteoarthritis. Material and Method: Forty patients diagnosed with bilateral stage ≥2 primary knee osteoarthritis and associated central sensitization were included in the study. Patients were randomized into two groups. A balance exercise program was applied to the treatment group by a specialist physiotherapist for 6 weeks, 3 days a week on alternating days, and an information brochure about knee osteoarthritis was given. The control group was informed about knee osteoarthritis and given a written brochure. Both groups were evaluated at baseline, after treatment (6thweek) and at 12thweek. Outcome measures were The Central Sensitization Inventory (CSI), Visual Analog Scale (VAS), The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Berg Balance Scale and Y Balance Test. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics. The treatment group revealed significant improvements in all clinical parameters.