Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının hak temelli sivil toplum kuruluşları üzerindeki etkisi
The impact of corporate social responsibility projects on rights-based non-governmental organizations in Turkey
  1. Tez No: 686844
  2. Yazar: ÖZEN PULAT CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL NURHAN YENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), hem şirketler hem toplum hem de sivil toplum kuruluşları (STK) için her geçen gün artan bir öneme sahiptir. Uluslararası ortamda uzun zamandır var olmasına rağmen, kurumsal sosyal sorumluluk kavramının Türkiye'de 2000'li yıllardan sonra önem kazanmaya başladığını söylemek mümkündür. Günümüzde kurumsal sosyal sorumlulukla ilgili yapılan akademik çalışmaların büyük bir kısmı odağına özel sektör kuruluşlarını almakta, kavramı bir iletişim ve halkla ilişkiler aracı ile insan kaynakları uygulaması olarak değerlendirmektedir. Bu alandaki çalışmaların daha eleştirel bir bakış açısına sahip olması gerekmektedir. Özellikle kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının önemli bir paydaşı olan sivil toplum kuruluşlarının rolünü sorgulayan, özel sektör-STK ilişkisine değinen akademik çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu tez çalışmasında, kurumsal sosyal sorumluluk sürecinin önemli bir paydaşı olan sivil toplum kuruluşları merkeze alınacak; KSS'nin hak temelli sivil toplum kuruluşları üzerindeki etkisi incelenecektir. Çocuk ve genç alanında hak temelli çalışmalar yürüten beş sivil toplum kuruluşu ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılarak, başarılı bir KSS süreci için özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında nasıl bir iş birliği geliştirilmesi gerektiğinin cevapları aranacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of corporate social responsibility (CSR) has been increasing for both companies and non-governmental organizations (NGO). Although the concept of corporate social responsibility has been existing in the international arena for many years, it is possible to say that it has gained importance in Turkey after 2000s. In our day, most of the academic works about corporate social responsibility focus on private sector organizations and regard the concept as a tool for communication and public relations as well as a practice for human resources. It is also possible to say that the discussions on this concept need a more critical approach. The number of academic works questioning the role of non-governmental organizations as an important stakeholder of corporate social responsibility activities and focusing on the relationship between private sector and NGOs is very low. In this thesis, non-governmental organizations will be focused as an important stakeholder of corporate social responsibility activities; and the impact of corporate social responsibility projects on rights-based non-governmental organizations will be analyzed. Through semi-structured interviews with five rights-based NGOs working on children and youth, the thesis will look for answers for a successful partnership between private sector and NGOs in a CSR process.