COVID-19 sonrası sağlık çalışanlarında kas-iskelet sistemi bozuklukları, fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve yorgunluğun araştırılması
Investigation of musculoskeletal disorders, physical activity level, sleep quality and fatigue in health care professionals after COVID-19
  1. Tez No: 686861
  2. Yazar: RUMEYSA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı Covid-19 sonrasında sağlık çalışanlarında kas-iskelet sistemi bozuklukları, fiziksel aktivite düzeyi, uyku kalitesi ve yorgunluğun araştırılmasıdır. Çalışmaya Isparta ilinde bulanan bir devlet hastanesi ve bir üniversite hastanesinde çalışan 18-65 yaş arası Covid-19 geçiren ve Covid-19 geçirmeyen toplam 200 sağlık çalışanı katılmıştır. Veriler Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında online olarak toplanmıştır. Veri toplama aşamasında demografik bilgileri ve Covid-19 durumuna ait bilgileri içeren“Ön Değerlendirme Formu”,“Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (GNKİSA)”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF)”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ve“Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ)”kullanılmıştır. Covid-19 geçiren ve geçirmeyen sağlık çalışanları arasında kas-iskelet sistemi bozukluklarının anlamlı düzeyde farklılık göstermediği saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate musculoskeletal disorders, physical activity level, sleep quality and fatigue in healthcare workers after Covid-19. A total of 200 healthcare professionals between the ages of 18-65 who had Covid-19 and did not have Covid-19, working in a state hospital and a university hospital in Isparta province, participated in the study. Data were collected online between January-March 2021. During the data collection phase,“Preliminary Assessment Form”,“Expanded Nordic Musculoskeletal System Questionnaire (ENMSQ)”,“International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF)”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”and“Fatigue Severity Scale (FSS)”were used. It was determined that musculoskeletal disorders did not differ significantly between healthcare workers who had and did not have Covid-19 (p>0.05).