Okul öncesi çocukların beslenme sürecinde anne tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mother's attitudes towards pre-school children's nutrition
- Tez No: 686867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çocukların beslenme alışkanlıklarının kazanılmasında rol oynayan annelerin çocuklarını besleme süreciyle ilgili tutumlarını değerlendirmek önemlidir. Bu çalışma ile okul öncesi çocuğu olan annelerin beslenme süreci tutumlarının değerlendirilmesi ve bu tutumların çocukların beden kütle indeksi (BKİ) üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma, 2019-2020 tarihleri arasında İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm bağımsız anaokullarında bulunan, örneklem seçim kriterlerine uyan 4-6 yaş arasındaki çocukların anneleri (n=322) ile yürütülmüştür. Veriler,“Annenin Tanıtıcı Özelliklerini, Çocukların Tanıtıcı Özelliklerini ve Çocukların Beslenme Özelliklerini İçeren Bilgi Formu”ile“Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca tüm çocukların BKİ'leri (kg/m2) belirlenmiştir. İstatistiksel analizlerde SPSS paket programı kullanılmış, uygun istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada okul öncesi çocuğu olan annelerinin BSATÖ toplam puan ortalaması 60,09±17,60 olup, annelerin beslenme sürecine dair göstermiş olduğu tutumlar ile ilgili sorunlar orta düzeydedir. Araştırmada 1000-2000, 2000-3000, 3000-4000 ve 4000-5000 gram doğan çocukların annelerinin BSATÖ puan ortalamalarının sırasıyla; 74,25±22,69, 64,07±16,91, 58,47±17,00, 52,79±17,77 olduğu belirlenmiştir. Çocukların doğum ağırlıkları ile annelerin BSATÖ toplam puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğu saptanmıştır (p=0,004). Araştırmadaki çocukların BKİ'ye göre %19,4'ünün zayıf, %10,0'ının zayıflık riski, %47,6'sının normal, %10,5'inin hafif şişman, %12,0'ının şişman olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF MOTHER'S ATTITUDES TOWARDS PRE-SCHOOL CHILDREN'S NUTRITION SUMMARY It is important to evaluate the attitudes of mothers towards their children's nutrition since they play an important role in the formation of children's eating habits. The aim of this study is to evaluate the attitudes of mothers with pre-school children towards their nutrition habits and to determine the effects of these attitudes on the children's body mass index (BMI). This descriptive and cross-sectional study was conducted with the mothers (n=322) of children aged 4-6 who met the sample selection criteria, agreed to participate in the study and who were all in independent kindergartens affiliated to the Directorate of National Education in located in the Central Anatolian region between 2019-2020. The data were collected using the“Introductory Form for Mother, Introductory Form for Child and Introductory Form for Child's Nutritional Habits”and the“Mother's Attitudes Towards the Feeding Process Scale (MATFPS)”. BMI (kg/m2) of all children was determined. SPSS and appropriate statistical evaluations were used for statistical analysis. In the study, MATFPS total mean score of mothers with pre-school children was 60.09±17.60, and the problems related to the attitudes of mothers towards the feeding process were moderate. MATFPS mean scores of mothers of children born 1000-2000 gr, 2000-3000 gr, 3000-4000 gr and 4000-5000 gr were found 74.25±22.69, 64.07±16.91, 58.47±17.00, and 52.79±17.77, respectively. It was determined that there was a significant difference in the scale mean score of the mothers in comparison to the birth weights of the children (p=0.004). It was determined that 19.4% of the children in the study were underweight, 10.0% were at risk of being underweight, 47.6% were normal weight, 10.5% were slightly overweight, 12.0% were obese.