Natural ventilation strategies for Covid-19 preventative architecture: Case study of an office environment in Gaziantep
Covid-19 önleyici mimari için doğal havalandırma stratejileri: Gaziantep'te bir ofis ortamında vaka çalışması
  1. Tez No: 686895
  2. Yazar: BESTE ÖZKELEŞ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BENGÜ ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pandemiler tarih boyunca sadece sağlık sorunu olmakla kalmamıştır, aynı zamanda önemli siyasi, sosyal ve ekonomik sonuçları da olmuştur. Toplum ve mimarlık birlikte düşünülmesi gereken kavramlardır çünkü mimarlık insanlar için vardır. Mimar Frank Lloyd Wright'ın dediği gibi,“Tüm güzel mimari değerler insani değerlerdir, aksi takdirde değerli değildir”. Aslında salgınlar insanları etkilediği gibi mimariyi de etkiler. Günümüzde birçok bina yapı yönetmeliklerine ve yönetmeliklere göre tasarlanmaktadır. Ancak Covid-19 pandemisi ile birlikte bir pandemi durumunda binaların insan sağlığını korumak için yeterli olmadığı görülmüştür. Yapı yönetmelikleri veya yönetmelikler neden olası pandemiler için bir önlem almamıştır? Bu önlemler alınmadığı ve çözüm üretilmediği için günümüzde kamusal alanlarda iş hayatı ve eğitim hayatı sekteye uğramaktadır. İş hayatı ve eğitim hayatı eve sığdırılmaya çalışılıyordur. Olası bir pandemi durumu için tasarımcılar önlem almalı ve alınan önlemleri mimari tasarımlara yansıtmalıdır. Herhangi bir salgın durumu yönetilirken en önemli şey, günlük yaşamı herkes için mümkün olduğunca normal tutmaktır. Mimarlar, enfeksiyon kapma olasılıklarını önlemek ve kontrolü için uygun tasarım stratejileri hakkında düşünebilir. Covid-19 hava yolu ve temas yolu ile bulaşan bir salgındır. Bu nedenle, doğal havalandırma tasarımının geliştirilmesi, hava ile yayılan salgın hastalıklar için önemli bir konudur. Bu tezde öncelikle tarihte salgınlar sırasında ortaya çıkan ihtiyaçlar incelenmiş ve salgın sonrasında etkilenen faktörler araştırılmıştır. Covid-19 ve Covid-19'un tarihçesi araştırılmıştır. Ofis binaları pandemiden en çok etkilenen kamusal alanlardan biri olduğu için Gaziantep'te bir ofis binası seçilmiştir. Bu ofis binası için analizler ve araştırmalar yapılmıştır. Belirli sağlık kaynakları ışığında açık uçlu sorular hazırlanarak ofis çalışanlarına sorulmuştur. Açık uçlu sorulara verilen cevaplardan ortaya çıkan anahtar kelimeler ışığında tematik içerik analizi yapılmıştır. Anahtar kelimelerle doğal havalandırma konusunda literatür araştırması yapılmıştır. Doğal havalandırma ve mimari tasarım ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca bu tezde doğal havalandırma stratejileri bağlamında Covid-19 ile diğer bulaşıcı hastalıklar ve mimari arasındaki ilişki araştırılmış ve FormIt, Revit ve Flow Design gibi yazılımlar kullanılarak analizler yapılmıştır. Bu analizlerin amacı, doğal havalandırmanın sağladığı rüzgarın mekanda nasıl bir yol izlediğini analiz etmektir. Bu rüzgar yolu aynı zamanda virüsün dolaştığı yol anlamına da gelecektir. Bu analizler ile mimari planların, pencere boyutlarının ve benzeri yapısal bilgilerin etkilerinin virüs yayılımında ne kadar önemli olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu tezin literatüre katkısı, ofis binalarının tasarımı esnasında havalandırma stratejilerinin olası bir pandemi durumu için ne kadar önemli olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, pandemics have not only been health problems, but also, they have had significant political, social, and economic consequences. Society and architecture are notions that need to be considered together because architecture exists for humans. As the architect, Frank Lloyd Wright said,“All fine architectural values are human values, else not valuable”. In fact, pandemics affect architecture, just as they affect people. Today, while many buildings are designed according to building codes and regulations. However, it seems that in the event of a pandemic, buildings are not sufficient to protect human health. Why building codes or regulations have not hitherto taken into considerations related to possible pandemics? Since these precautions are not taken and solutions are not produced, today the business life and education life in such public spaces are interrupted. As such businesses and educational institutions try to continue functioning from home. For a possible pandemic circumstance, designers should take precautions and it should reflect the precautions on architectural designs. In managing any epidemic circumstance, the most important thing is keeping human life as normal as possible for everyone else. Architects can think about appropriate design strategies for infection prevention and control. Covid-19 is an epidemic which transmitted by airway and contact. That is why enhancing the design of natural ventilation in building is an important topic for airborne pandemics. In this thesis, firstly the needs that emerged during the epidemics in history were examined and the factors affected after the epidemic were investigated. The history of Covid-19 and Covid-19 has been researched. Since office buildings are one of the public areas most affected by the pandemic, an office building in Gaziantep was chosen. Studies and research were done for this office building. Open-ended questions were prepared in the light of specific health resources and asked to office workers. Thematic content analysis was conducted in the light of the keywords that emerged from the answers to the open-ended questions. A literature search was conducted on natural ventilation with keywords. In addition, in this thesis, the relationship between Covid-19 and other infectious diseases and architecture in the context of natural ventilation strategies was investigated and analyzes were made using softwares such as FormIt, Revit and Flow Design. The purpose of these analyzes is to analyze the path of the wind provided by natural ventilation in the space. This wind path will also mean the path through which the virus travels. With these analyzes, it has been observed how important the effects of architectural plans, the place of window and door, window and door sizes are in the spread of the virus. As a result, the contribution of this thesis to the literature is how important ventilation strategies are for a possible pandemic situation, and what should be considered during the design of office buildings.