An integrated computational framework for natural ventilation and airborne contaminant dispersion analysis in architectural design
Mimari tasarımda doğal havalandırma ve hava kaynaklı kontaminasyon yayılımı için bütünleşik analiz çerçevesi
- Tez No: 701002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Son kırk yılda ilerleyen çevresel krizler ve inşaat sektörünün çevreye olumsuz etkileri mimarları yapılı çevre için daha sürdürülebilir tasarım yöntemleri geliştirmeye sevk etmiştir. Çevresel problemler, bina performansı ve araçlarına olan gereksinimi ön plana çıkarmıştır. Ancak bu araçlar genellikle tasarım sürecinin sonunda kullanılmakta, bina performans parametreleri arasında entegrasyon problemlerine sebep olmakta ve araçların tasarım sürecinde etkin kullanımı sekteye uğramaktadır. Literatürde enerji ve günışığı performansı entegrasyonu odağında sayıca çok çalışma bulunmaktadır. Ancak, doğal havalandırmanın bina havalandırması-iklimlendirmesi kaynaklı enerji kullanımını, ki bu bina toplam enerji tüketiminin 40% ını oluşturmaktadır,ve karbon salımını düşürebilme ve hava kaynaklı iç mekan kontaminasyon riskini düşürerek görece sağlıklı iç mekanlar sağlayabilme potansiyeline rağmen doğal havalandırma ve kontaminasyon analizlerinin performans temelli tasarım süreçlerine entegrasyonu kısıtlıdır. COVID-19 pandemisinin de gösterdiği üzere, doğal havalandırma sağlıklı iç mekanlar sağlayabilme ve kullanıcı konforu için gereklidir ve dieğer performans parametreleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Bu da, tasarım ve analiz için bütünleşik bir akış gerektirmektedir. Bu bağlamda, bu tez doğal havalandırma hava yollu taşınan kontamisyon yayılım analizi süreçlerini performans temelli tasarım süreçlerine entegrasyonunu çalışmakta ve mimari tasarım için hesaplamalı ve bütünleşik bir yöntem geliştirmektedir. Bu yöntem, parametrik tasarım, bina performans simülasyonu (günışığı, enerji, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve kontamiasyon yayılım), ve fiziksel ölçüm (rüzgar tüneli) araçlarının birlikte kullanımını sağlamaktadır. Geliştirilen yöntem, örneklem çalışması kapsamında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last four decades, the negative impact of the building industry and the growing environmental crisis have led architects to develop sustainable design strategies for a better-performing built environment. Building performance tools, which are commonly used at the end of the design process, are not integrated into the design synthesis. Therefore, there is no integration between the performance parameters. In the literature, there are many studies focusing on the seamless integration of energy and daylighting analysis. In contrast, the integration of natural ventilation and indoor airborne contamination analysis is hitherto understudied. However, natural ventilation can reduce buildings' energy demand and carbon emissions. Also, natural ventilation can provide healthy environments for building occupants by reducing potential indoor airborne contamination. There is a need for an integrated approach and a digital workflow, specifically addressing effective natural ventilation and the removal of airborne contamination. This research addresses the urgent need for the integration of natural ventilation and contaminant dispersion analysis to the creative design synthesis/analysis processes and develops an integrated and hybrid analysis pipeline that couples parametric design, building performance simulation (CFD, daylighting, energy, and contaminant transportation), and model testing (wind tunnel) methods. The developed pipeline is implemented for a case study that consists of the shading device design of an office building. Implementing the pipeline, improving indoor air quality by providing adequate natural ventilation, and reducing the airborne contaminants while keeping the thermal loads and daylighting optimized is aimed.