Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık profesyonellerinin kanguru bakımına ilişkin algı, bilgi, engel ve uygulamalarının incelenmesi
Investigation of health care professionals working in newborn intensive care units perceptions, knowledge, barriers and practices about kangaroo care
- Tez No: 687041
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma YYBÜ'de çalışan sağlık profesyonellerinin kanguru bakımına (KB) ilişkin algı, bilgi engel, uygulama durumları ve kanguru bakımının bazı değişkenler (anne ve bebek yararı) ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Hastanesi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde 15 Nisan-30 Eylül 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini dört hastanenin YYBÜ'de çalışan toplam 135 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu ve Kanguru Bakım Algı, Bilgi, Engel ve Uygulamalarına İlişkin Anket Formu kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the health care professionals working in the NICU with perception, knowledge, barriers, practices situations and some variables (mother-baby beneficial) regarding kangaroo care (KC). The study was conducted in a descriptive and relationship seeking manner. The study was conducted of Konya Edication Research Hospital, Dr.Ali Kemal Belviranlı Gynecology and Pediatric Hospital, Necmettin Erbakan Universty Hospital, Selçuk Universty Medical Faculty Hospital between April 15 and September 30,2019. The population of the study consisted of all 135 healthcare professionals working in the NICU of four hospitals. The data were collected using the Information Form, Kangaroo Care Perceptions, Knowledge, Barriers and Practices of questionnare form. The data were evaluated in terms of number, percentage, mean, standard deviation, chi-square test in the computer environment.