Modren attendance moni̇toring system
Modern devam izleme sistemi
  1. Tez No: 687042
  2. Yazar: AMEER IBRAHIM ABDULLAH ARAFAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Eğitim kalitesinin iyileştirilmesi için öğrencilerin devamsızlığını takip etmek, modern eğitim sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Geleneksel yoklama sayfalarının manuel olarak doldurulması pek çok rahatsız edici sorunu ortaya çıkarabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için, öğrencilerin devamlarını takip etmede onların parmak izlerini kullanan bir devam sistemi fikriyle yüz yüze geliriz. Bu çalışmanın amacı öğrencilerin derslere devam durumlarının kayıt altına alınmasını daha kolay ve daha doğru hale getirmektir. Bir katılım yönetim sistemi için iki olası yöntem vardır. İlk yöntem, öğretmenin tüm öğrencilerin adını okumasıdır ki bu da ders süresinin bir kısmını alır. Diğeri ders sınıfındaki öğrencilere yoklama kağıdını vermek, kendi isimlerini yazmalarını ve üzerine imza atmalarını istemektir, Bu yöntemde bazı öğrenciler derste bulunmayan diğer öğrenciler yerine imza atabilirler. Ayrıca bu çalışmanın amacı, öğrenciler bunun için oluşturulan web sitesinde öğrenci numaralarını ve şifrelerini girerek katılımlarını hesaplayabilirler. Çalışma kapsamında okullarda, üniversitelerde ve ofislerde geleneksel devam sisteminin aksaklıklarının önüne geçmek mümkündür. Aynı zamanda, sorgulama sistemini kullanarak işlemin organize edilmesi ve kaydedilmesi gibi zaman alıcı görevlerin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Önerilen araç ile öğrencilerin okullara ve üniversitelere devamlarının izlenmesi yeterli olacak ve devamsızlık hesaplamasında zaman kaybetmeye gerek kalmayacaktır. Bu sistem, ileride tüm okullarda kullanıldığında geleneksel katılım sisteminin yerini alabilir ve yoklamanın düzenlenmesi çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir ve raporlar kolaylıkla çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
For the betterment of e-education quality, monitoring the attendance of students is a very important part of the modern education system. Manual filling of traditional attendance sheets can raise many inconvenient issues. To avoid these issues, we come up with the idea of an attendance system that uses the fingerprints of the students to monitor their attendance. This study aims to make it easier and more accurate for both the teachers and the students to examine. There are two possible methods for an attendance management system. The first method is that the teacher calls all students' names, which takes a lot of lesson time. The other one is to give the attendance sheet to the students in the lecture class, asking them to write their names and place their signatures on it; in this method, some students can sign instead of other students who are not present in the course. Such methods can lead to the problem of inaccurate attendance records. the students can calculate their attendance by entering their student number and password on the website which created for that. Within the scope of the study, it is possible to prevent the inconveniences of the traditional attendance system in schools, universities, and offices. At the same time, it aims to prevent time-consuming tasks such as organizing the transaction using the polling system and recording it. With the proposed tool, it will be sufficient to monitor the attendance of students in schools and universities and there will be no waste of time in attendance calculation. This system can replace the traditional participation system when it is used in all schools in the future, in which case the arrangement of the attendance can be done very easily and quickly, and reports can be issued easily.