COVID-19 tanısı alan hastalarda işitme ve denge sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing and balance system in patients with COVID-19 diagnosis
- Tez No: 687044
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖLÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, COVID-19 tanısı almış olan kişilerin işitme ve denge sisteminin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Medipol Üniversitesi Odyoloji laboratuvarlarında yaş ortalaması 24.06±2.01 olan 14'ü (%77.8) kadın ve 4'ü (%22.2) erkek olmak üzere toplam 18 birey üzerinde yapıldı. Çalışmanın ilk aşamasında katılımcılara“COVID-19 ve İşitme ve Denge Sağlığı”adlı bir form uygulandı. İkinci aşamada işitme eşiklerini belirlemek amacıyla saf ses odyometri testi, orta kulak patalojilerini dışlamak için timpanometri testi yapıldı. Ardından iç kulaktaki tüylü hücrelerinin fonksiyonunu değerlendiren objektif bir test olan otoakustik emisyon testi yapıldı. Son aşamada ise her iki kulaktaki semisirküler kanalları, fonksiyonlarını ve hızlı kafa hareketi esnasında vestibulo-okuler refleksin görüntüyü stabilize edip etmediğini tespit etmek amacıyla fHIT kullanıldı. Hastaların tanı zamanı, ilaç kullanımı ve koku kaybına göre analizleri yapıldı. COVID-19 tanısı alan hastalarda işitme ve denge sistemi değerlendirildiğinde, işitme eşikleri, otoakustik emisyon ve fHIT sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak, COVID-19'un işitme ve denge sistemlerini etkileyebileceği düşünülse de detaylı bilgiler için daha fazla ileri çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the hearing and balance system of people who have been diagnosed with COVID-19. The study was conducted on a total of 18 individuals, 14 (77.8%) female and 4 (22.2%) male, with a mean age of 24.06±2.01 years in Medipol University Audiology laboratories. In the first stage of the study, a form called“COVID-19 and Hearing and Balance Health”was applied to the participants. In the second stage, pure tone audiometry test was performed to determine hearing thresholds and Tympanometry test was performed to exclude middle ear pathologies. Then, the Otoacoustic Emission test, which is an objective test evaluating the function of hair cells in the inner ear, was performed. In the final stage, fHIT was used to determine the semicircular canals in both ears, their functions, and whether the vestibulo-ocular reflex stabilizes the image during rapid head movement. Patients were analzed according to the time diagnosis, medical drug use and loss of smell. İn case of evaluation of hearing and balance system in patients with COVID-19 diagnosis, there was no significant difference in terms of hearing thresholds, otoacoustic emission and fHIT results (p>0.05). In conclusion, although it is thought that COVID-19 may affect the hearing and balance systems, further studies are needed for detailed information.