Postpartum döneminde beslenme, stres ve uyku durumunun emzirme tutumuna etkisi
The effects of nutrition, stress and sleep status on breastfeeding attitude in the postpartum period
  1. Tez No: 687043
  2. Yazar: MERVE SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, 0-6 ay arası bebeği olan annelerin beslenme, stres ve uyku durumunun emzirme tutumuna etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 330 anne dahil edilmiştir ve çalışma analizleri için NCSS programı kullanılmıştır. Ankette sosyodemografik bilgiler, annelerin beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklık formu annelerin ve bebeklerin antropometrik verileri, gebelik, doğum ve emzirme dönemine ait bilgiler, Doğum Sonu Stres Etkenleri Ölçeği (DSSEÖ), Doğum Sonrası Uyku Kalitesi Ölçeği (DSUKÖ) ve Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçek (ETDÖ) verileri çevrimiçi anket yoluyla elde edilmiştir. Annelerin DSSEÖ toplam puanı ile DSUKÖ toplam puanı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (r=0,422; p=0,001). Annelerin beslenme alışkanlıkları ve beden kütle indeksiyle ETDÖ puanı arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Annelerin DSSEÖ toplam puanı ile ETDÖ toplam puanı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (r=-0,159; p=0,004). Annelerin ETDÖ toplam puanı ile DSUKÖ“Bebek Bakımına Bağlı Uyku Problemleri”alt boyutundan aldıkları puanlar arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (r=-0,109; p=0,047). Annelerin ETDÖ toplam puanı ile DSUKÖ“Fiziksel Semptomlara Bağlı Uyku Problemleri”,“İyi Uyku Kalitesi”alt boyutlarından ve ölçek toplam puanı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, annelerin stres durumu emzirme tutumunu etkilemiştir. Doğum öncesi ve doğum sonrası dönemde annelere emzirmeyi teşvik edici eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study were examined the effects of nutrition, stress and sleep status on breastfeeding attitudes of mothers who have babies between 0-6 months. 330 mothers were included in the study, and the NCSS program was used for the study analysis. In the questionnaire, mothers' sociodemographic information, nutritional habits, food consumption frequency form, anthropometric measurements of mothers and babies, pregnancy, birth and breastfeeding period information, Postpartum Stressors Scale (PPSS), Postpartum Sleep Quality Scale (PSQS) and Breastfeeding Attitude Evaluation Scale (BAES) data were obtained through an online questionnaire. A significiant positive correlation was found between the total score of mothers from PPSS and PSQS. (r=0.422; p=0.001). There was no significant difference between the nutritional habits and body mass index of mothers and BAES score (p> 0.05). A significant negative correlation was found between the total score of mothers from the PPSS and BAES (r=-0.159; p=0.004). A significant negative correlation was found between the total score of mothers from BAES and the score from the PSQS“Sleep Problems Due to Baby Care”sub-dimension (r=-0.109; p=0.047). There was no significant correlation between the total score of mothers from the BAES and the score from the PSQS“Sleep Problems Due to Physical Symptoms”,“Good Sleep Quality”sub-dimensions and the scale total score (p> 0.05). As a result, the stress status of the mothers affected the breastfeeding attitude.In the prenatal and postnatal period, mothers should be given training to encourage breastfeeding.