Yeraltı maden işletmelerinde mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığı ve iş performansına etkisi
Prevalence of work related musculoskeletal disorders in underground mining operations and its impact on work performance
  1. Tez No: 687049
  2. Yazar: MELİKE YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILDIZLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Mesleki Kas İskelet Sistemi Hastalıkları (MKİSH) madencilerde önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışma, Rize ilinde mekanize üretim yapan bir yeraltı bakır maden işletmesinde mavi yakalı operasyon bölümü işçilerinde MKİSH sıklığını saptamak üzere tanımlayıcı olarak başlamış; ergonomi eğitimi ve egzersiz uygulamalarının işçilerde biyopsikososyal açıdan etkisini araştırmak üzere deneysel olarak tamamlanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında 109 kişi üzerinde Kişisel Bilgi Formu, Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Ölçeği (G-Nordic) kullanılarak tanımlayıcı bilgilere ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında; son 12 ay içinde vücudunun herhangi bir bölgesinde kas iskelet sistemi şikayeti saptanan, katılım kriterlerini sağlayan işçiler ergonomi eğitimi ve egzersiz programına dahil edilmiştir (n=65). Ergonomi eğitimi ve egzersiz programı öncesi ve sonrası veriler G-Nordic, Minnesota İş Doyum Ölçeği, Hızlı Maruziyet Değerlendirme Ölçeği (HMD), VKİ, Otur Uzan Testi, Modifiye 'Biering Sorenson' Testi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre son 12 ay içinde kas iskelet sistemi şikayeti sıklığı %78 (n=109)'dir.
Özet (Çeviri)
Work Related Musculoskeletal System Disorders (WRMSDs) are important health problems in miners. This study started as a descriptive study to determine the prevalence of WRMSDs in underground blue-collar operations department workers in an underground copper mine operating mechanized production in the province of Rize and was completed experimentally to investigate the biopsychosocial effect of ergonomics training and exercise practices in miners. In the first stage of the research, descriptive information was obtained on 109 people using the Personal Information Form, Expanded Nordic Musculoskeletal Scale (E-Nordic). In the second phase of the study, individuals who had musculoskeletal complaints in any part of their body in the last 12 months and provided participation criteria were included in the ergonomics training and exercise program (n=65). Data before and after ergonomics training and exercise practices were collected using E-Nordic Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale, Quick Exposure Check Scale (QEC), BMI, Sit and Reach Test and Modified 'Biering Sorenson' Test. According to the results of the study, the prevalence of musculoskeletal complaints in the last 12 months is %78 (n=109).